İstemeyen telefonunun bipini göstermeyecek

bipTelefonda numarasını taşıyanlar için bir BİP sesi var… Örneğin sizin bir Avea hattınız var ve bir diğer Avea hattını arıyorsunuz ama o hattını Vodafone’a taşımış. O zaman bilmeden fazla para vermemeniz için çalarken uyarıyı alıyorsunuz.

Özellikle Avea ve Vodafone bu BİP sesine çok karşı çıkıyor. Çünkü daha çok numara onlara taşınmış durumda. İnsanlar onları daha çok abonesi olan Turkcell’den ararken rahatsızlık duyuyorlar diye tedirgin oluyorlar. Çünkü BİP sesi olan ve olmayan arasında ciddi bir telefonla konuşma süresi farklılığı var. İnanmayan rakamlara baksın…

Avea ve Vodafone’un bir senedir basından yaptığı ağır baskı ve devlet kademelerindeki serzenişleri sonuç verdi. Bu ağlamalar karşısında devlet 2016 yılından itibaren isteğe bağlı olarak kaldırılabilecek.

Acayipliğe bakın: Benim bir taşınmış hattım var. Ama beni arayanlara taklit yapıp sanki numaram taşınmamış gibi yapıyorum. Onları kandırıyorum. Ve inisiyatif tamamen bana bırakılıyor.

Oysa yapılması gereken bunun tersi olmalıydı. Mesela ben demeliydim ki aradığım insanlar numarasını taşımış taşımamış ilgilenmiyorum. Duymak da istemiyorum.

Ama hayır. Avea ve Vodafone devletin kapısında yattı ve basına çok ağladı. Ben artık kandırılmaya açık, her aradığım taşınmış taşınmamış hattı (mesela) Turkcell sanan zavallı bir kullanıcıyım.

Konuyla ilgili Vodafone ve Avea ayrı ayrı zamanlarda sanki ağız birliği etmişçesine (etmişler midir bilemem ki) bana şunu demişti: “Zaten şebeke içi ve dışı numaraları aramak aşağı yukarı aynı paraya geldi. Ne farkeder BİP’in olması veya olmaması…”

Hayır efendim öyle değil. Ara bağlantı ücretlerine bakın… 3 şirket de ara bağlantıya aynı para verse dedikleri gibi olabilir. Ama değil. Vodafone ve Turkcell Avea’yı aradığında ona dakika başına 2,96 kuruş ücret veriyor. Vodafone ve Avea Turkcell’i aradığında bu şirkete dakikasına 2,5 kuruş veriyor. Vodafone diğer iki şirket tarafından arandığında ise dakikasına 2,58 kuruş alıyor.

Ara bağlantıların farklı olduğu yörde her yöne aynı muhabbetini açmayalım hiç…

Bu arada tarihe not düşmek için hatırlatayım, 2000 yılından bu yana ara bağlantı ücretlerinin düşmesi için ağlaşıp duran Ava ve Vodafone ara bağlantı ücretleri düşünce en çok ağlayan ve zarar gördüklerini söyleyen şirketler oldu. Hatırlayan yoktur ama ben dediğim gibi tarihe buradan hatırlatma koyayım…