Milli Eğitim Bakanlığı çocukların şifrelerini korsanlara kaptırdı mı?

mebbisMilliyet ve Cumhuriyet’in haberlerine göre devletin bilişim konusundaki beceriksizliklerine biri daha eklendi. Öğrenci ve velilerin tüm özlük bilgilerinin bulunduğu sistem kötü niyetli kişiler tarafından ele geçirildi. Milyonlarca öğrenci, öğretmen ve velilerin TC kimlik numaralarından telefon numaralarına, açık adreslerinden çocukların özlük bilgilerine kadar herşey kötü niyetli insanların eline geçti.

MEB bunu kendi internet sitesinden yalanladı, haberin masa başı haberinden ibaret olduğunu dile getirdi.

Eğer bu bilgiler çalındıysa bunlarla ne yapabilirler? Yapabilecekleri en hafif şey bizim bilgilerimizi ona buna satmak, bize istemediğimiz pazarlama mesajlarının gelmesini sağlamak olabilir. Bunun dışında çocukların özlük bilgilerinin satılması veya afişe edilmesi gündeme gelebilir. Anne babaların TC kimlik nolarının kullanılmasıyla onlar hakkında farklı alanlarda kimlik hırsızlığı yapılabilir, onların kurmadığı şirketlerin kurulması ve onların kimlikleri üstünden hırsızlık yapılması gündeme gelebilir.

Ne yapmak lazım? Bakanlık kimlik bilgilerinin bağlı olduğu parolaların değiştirilmesini öneriyor. MEB’den gelen elektronik postalara cevap verilmemesi öneriliyor.

Bundan yıllar önce devlet elektronik ortama girince çok sevinmiş artık tüm işlerimizi evden çıkmadan kuyruk beklemeden yapacağımızı düşünmüştük. Ama devletin bu kadar beceriksiz olup tüm bilgilerimizi sağa sola çaldıracağını öngörmüş olsaydım inanın bırakın internete girmesini, devlet dairelerinde bilgisayar kullanmalarını istemezdim.

Bu kadar yetersiz devlet, bu bilgileri çaldırdığı için milli eğitim müdürlüklerne uyarı göndereceğine halkından özür dilemelidir. En azından başlangıç için…

MEB bu tarzdaki uyarıların düzenli olarak yapıldığını, aslında bilgilerin çalınmadığını, çok iyi korunduğunu ileri sürüyor. Zaman kimin haklı olduğunu gösterecek…