Drone için küçük, insanlık için büyük bir işlemci

SnapdragonFlight2 (1)Qualcomm Technologies, tüketicilere yönelik insansız hava araçları (drone’lar) ve robotic uygulamalar için Qualcomm Snapdragon Flight isminde iyileştirilmiş 58×40 mm devre kartı geliştirdiğini duyurdu. İşlemci, güçlü bağlantı, ileri seviye pilotsuz uçak yazılımı ve geliştirme araçları ile en ileri mobil teknolojilerini bir araya getiriyor ve insansız hava araçlarında yepyeni bir sınıf yaratıyor.

İnsansız hava araçları ne iş yapar? Fotoğrafçılık, navigasyon ve iletişim… Qualcomm’un yeni işlemcisi bunların hepsini bir araya topluyor. Böylece drone üreten şirketlerin daha hafif, küçük, kolay kullanılabilir, uzun pil ömürlü ve üstün özellikleri olan, uygun maliyetli insansız hava araçları geliştirmelerine olanak sağlıyor.

Bu işlemciyi kullanan ilk ürünler elektrik tabanlı havacılık alanındaki yeniliklerde köklü bir geçmişe sahip Yuneec olacak. Yuneec, Qualcomm platformunu temel alan bir insansız hava aracını 2016 yılında satışa çıkarmayı planlıyor.

SnapdragonFlight800boardv2Peki işlemcinin sunduğu özellikler neler? Bunları maddelerle inceleyelim:

  • 4K Video – 4K yüksek çözünürlüklü kamera desteği, görüntü iyileştirme, video işleme becerileri ve birinci tekil görüş açısı için eşzamanlı 720p kodlama.
  • Gelişmiş İletişim ve Navigasyon– Çift bant 2×2 802.11n Wi-Fi, Bluetooth 4.0 ve 5 Hz GNSS lokasyon becerileri, Hexagon DSP üzerinde gerçek zamanlı uçuş kontrolü
  • Güçlü Kamera ve Sensör Desteği– 4K stereo VGA, optik akış kameraları, atalet ölçüm birimi, barometre sensör desteği ve ek sensörler için yuvalar
  • Hızlı Şarj– Video/görüntü çekimleri arasında pil için hızlı şarj desteği

 

Eskiden bilgisayar toplardık. Şimdi Qualcomm sayesinde kendi insansız hava araçlarımızı toplayabilecek ve istediğimiz tarzda hava aracı yapabileceğiz.

İnsansız hava araçları için küçük, insanlık için büyük bir işlemci