İngiltere Kütüphanesi, Frankenstein, Oliver Twist, Robinson Crusoe gibi 45 bin eseri iPad’inize getiriyor. Bibliolabs firması ile yapılan işbirliği sonucu ortaya çıkan İngiliz Kütüphanesi 19. Yüzyıl uygulaması ile pek çok klasik iPad’e taşınarak, Viktorya dönemi seyahat yazıları, şiirler ve bilimsel makaleleri kullanıcıların erişimine sunulacak.

Uygulamanın yüksek çözünürlüklü dijital görüntüleri sayesinde diğer elektronik kitaplardan farklı olarak sayfaları orijinal görüntüleri, kendine has dokusu ve görüntüsü ile okuma şansı bulacaksınız. İngiltere Kütüphanesi’nin Ürün Geliştirme Yöneticisi’nin açıklamasına göre Haziran ayında bir test uygulaması yaptıklarını ve çok olumlu tepkiler aldıklarını dile getirdi. 19. yüzyıla ait dünyanın her yanından bilgilere yer veren bu eserlere insanların önemli ölçüde ilgisinin bulunduğunu gördüklerini belirtti.
Yıl sonuna kadar online ortamda 60 bin esere ulaşmayı hedefledikleri belirtilirken aynı zamanda 16., 17. ve 18. yüzyılın Fransızca, İspanyolca, Norveçce, Portekizce ve Flemenkçe eserlerine de yer verildiğinin bilgisi verildi. Uygulamada aranılan esere girilen anahtar kelimeler ya da başlıklar ile ulaşılabilecek. Favori kitaplar listesi oluşturma ve ülke içindeki kullanıcılara 1,99 sterline, tüm dünyadaki kullanıcılara ise 2,99 dolara istenirse bir kopyasının arkadaşlar ile paylaşılabilmesi gibi seçenekler sunuluyor.
Bu hizmet, kitapların iPad’e indirilebileceği anlamına gelmiyor ancak kullanıcıların, kitapları internet bulutuna yerleştirerek internete bağlı olmadıklarında dahi okuyabilme fırsatı yakalayacakları belirtildi. Google ise bu koleksiyonunun Fransız Devrimi’nden köleliğin sona erdiği döneme kadarki eserlerinden 250 bin adet kitabı dijitalleştirerek bu muhteşen projenin bir parçası olmayı planlıyor.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.