E-Postanız güvenliğinizi de sağlamalı

Daha güvenli bir e-posta deneyimi sunmak için güçlü güvenlik özellikleri ile donatılan yeni Hotmail, kullanıcıların hesap bilgilerinin korunması için birçok yöntem sunuyor.

Dünyanın ve Türkiye’nin en çok tercih edilen e-posta hizmetlerinden Hotmail’in yeni güvenlik özellikleri sayesinde tüm kullanıcılar internet korsanlarına karşı korunuyor. En önemlisi de Hotmail, herhangi bir şüpheli aktivite olduğunda hesap sahiplerini uyarıyor.

Kullanıcıların her ihtimale karşı kişisel bilgini girerek hesaplarını geri almak için kullanabileceği hesap kurtarma özelliği, kullanıcıya ait ek bilgiler sayesinde artık daha güvenli. Cep telefonunu numarası, alternatif bir e-posta adresi, güvenilir bilgisayar gibi eklenecek özel bilgiler ile korsanların hesaba erişmesi zorlaştırırken, olası kötü bir durumda kullanıcıların hesaplarını geri kazanmaları ise daha da kolaylaşıyor.

Güvenlik için oluşturulacak şifrelerin yeterince güçlü olması büyük önem taşıyor. Güçlü bir şifre oluşturmak için şifrenin büyük harf, küçük harf, numara ve özel karakterler kombinasyonundan oluşturulması gerekiyor. Ayrıca kullanıcılar şifrelerini düzenli olarak değiştirerek güvenliklerini daha da artırabiliyor. Başkalarının kullandığı bilgisayarlardan giriş yaparken “Beni anımsa” ve “Parolamı anımsa” seçeneklerinin işaretlenmediğinden emin olmak ise büyük önem taşıyor.

Hotmail kullanıcıları, ana hesapları altında açtıkları sanal e-posta adresleri sayesinde hesaplarını istenmeyen postalardan koruyabiliyor. Böylece, farklı amaçlarla kullanılmak için açılan bu adreslere gönderilen iletiler ayrı klasörlerde tutulabiliyor. Kullanıcılar bu özellik sayesinde bir yıl içerisinde en fazla 5, toplamda ise 15 adet sanal e-posta adresi oluşturabiliyor.

Yeni Hotmail’in sunduğu tek kullanımlık şifre özelliği sayesinde kullanıcılar internet kafeler, hava alanları ve benzer mekânlardayken güvenlik için tek kullanımlık şifre oluşturarak kendilerini keyloggerlara karşı koruyabiliyor. Ayrıca yeni Hotmail, kullanıcılarına eğer isterlerse tüm Hotmail’ı HTTPS şifreleme ile görüntüleme imkanı sunarak sadece hesaba girerken değil, çalışırken de SSL güvencesi sağlıyor. Microsoft’un bu noktada kullanıcılara sunduğu bir başka yeni güvenlik önlemi ise SkyDrive, Fotoğraflar, Docs, ve Cihazlar sayfalarını otomatik olarak HTTPS ile şifreleme. Bu sayede kullanıcılar özel belgelerinin gizliliğini koruma altına alabiliyor. Kimlik sahtekârlığına karşı koruyan DomainKeys Identified Mail ve Sender ID özellikleri sayesinde ise kullanıcılar gelen postaların gerçekten ismi yazan kişiden gönderilip gönderilmediğinden emin olabiliyor.