Sanal ürün pazarı tüm dünyada 20 milyar dolara koşarken, sanal ürün pazarında faaliyet gösteren Gamerforge, Bigpoint ve Zynga gibi büyük şirketlerin en fazla geliri elde ettiği 5 pazardan biri olan Türkiye bu trendin öncülüğünü üstleniyor. Türkiye’de henüz 2010 yılının Ekim ayında kurulmasına rağmen 6 aylık bir sürede çok hızlı büyüyerek toplamda 7,5 milyon dolar yatırım elde eden sosyal oyun şirketi Peak Games’in açıkladığı rakamlara göre Türkiye’deki 35 milyon internet kullanıcısının 25 milyonu sosyal oyunları oynuyor. Peak Games’in geliştirdiği ve yayınladığı Okey, Okey Plus, Komşu Şehir, Komşu Kabile, Trend Kız, Bizim Dünya, Komşu Çiftlik, Petiler ve Akvaryum gibi oyunların günlük aktif kullanıcı sayısı 2 milyon, aylık aktif kullanıcı sayısı ise 10 milyona ulaşmış durumda. Bu rakam Avrupa ülkesi İsveç’in nüfusundan daha fazla.
Peak Games’in açıkladığı veriler Türkiye, Kuzey Afrika ve Ortadoğu’daki Facebook kullanıcılarının sosyal oyunlara olan ilgisini ortaya koyuyor:
· Her gün 2 milyondan fazla kişi Peak Games oyunlarını oynarken buluşuyor, tanışıyor, birbirleriyle sohbet ediyor
· 14 milyon kişi Peak Games’in yayınladığı Okey oyununu oynuyor
· İstanbul nüfusundan daha fazla kişi Peak Games’in Okey oyununu en az bir defa oynadı
· Peak Games’in yayınladığı ve oyuncuların birbirlerinin çiftliklerine karşı mücadele ettiği Komşu Çiftlik oyununda 4 milyondan fazla sanal çiftlik bulunuyor.