Elektronik okuyucular tabletlerden hızlı artıyor

Pew Internet & American Life Project ABD’de tablet, elektronik okuyucu ve teknoloik cihazlarla ilgili bir araştırma yaptı. Nisan ve Mayıs aylarında 18 yaş üzeri 2.277 kişi üzerinde yapılan araştırmaya göre ABD’de e-okuyucu sahibi yetişkinlerin sayısı Kasım 2010’dan Mayıs 2011’e kadar olan dönemde ikiye katlanarak yüzde 6’den yüzde 12’ye çıktı. Pew, e-okuyucu kullanımını 2009’un Nisan ayından beri ölçüyor. Bunun yanı sıra Mayıs ayında ABD’deki yetişkinlerin yalnızda yüzde 8’i iPad, Samsung Galaxy gibi tablet ürünleri kullandıklarını belirtilirken Ocak ayındaki raporda yüzde 7’si tablet sahibi olduklarını söylenmişti.

Tüketicilerin yüzde 3’ü hem tablet hem de e-okuyucuya sahipken, e-okuyucu araştırmaya katılan yetişkinler tarafından tabletlerden daha çok tercih ediliyor. Yüzde 9’u yalnızca e-okuyucuyu tercih ederken yüzde 5’i de yalnızca tablet sahibi olduğunu raporlandı. E-okuyucunun sahiplerinin genellikle Hispanic, 65 yaşın altında, üniversite mezunu ve yıllık 75 bin dolar ve üzeri gelire sahip olan bir kesim olduğuna dikkat çekiliyor.

Diğer tüketicilere yönelik elektronik cihazlara göre hem e-okuyucular hem de tabletlerin daha kat edeceği çok yol var. ABD nüfusunun yüzde 44’ünün MP3 çalar, yüzde 52’sinin DVD oynatıcı, yüzde 56’sının dizüstü bilgisayar, yüzde 57’sinin masaüstü bilgisayar ve yüzde 83’ünün de cep telefonu sahibi olduklarını öne çıkıyor. Bu rakamlar mobile olan ilginin giderek arttığını gösterirken ilk defa bu araştırmada dizüstü bilgisayar sayısı masaüstü ile hemen hemen aynı seviyede görünüyor. 30 yaş altı kullanıcılarda dizüstü bilgisayarların, masaüstüne göre çok daha yaygın kullanıldığını gözleniyor.

Tüketici teknolojileri analizleri yapan NPD Group’tan yapılan açıklamaya göre iPad tabletler ve Kindle e-okuyucular sırasıyla 500 dolar ve 139 dolarlık etiketleri ile aradaki fiyat farkının büyük olduğu belirtiliyor. Fiyat farkının yanı sıra e-kitap ve dijital medya mecraların ihtiyaçları için gerekli olan teknolojinin iki cihazda çok farklı olmadığına değinilirken e-okuyucuların sayfa görüntülemede, tabletlerin ise renk ve videolarda daha iyi performans gösterdikleri belirtiliyor.