Emniyet dinlemelere uzaktan erişecek

Emniyet dinlemelere uzaktan erişecek

telefon dinlemeEmniyet’in 2014 yılı için 140 adet dinleme cihazı alacağı ortaya çıktı. Vatan gazetesi haberine göre dinleme yapılacak cihazlara yetkili bir kişinin dışarıdan girip ses kayıt dosyalarını dinleyebilmesiyle ilgili bir madde de var. Emniyet Genel Müdürlüğü, son olarak 2007’de teknik takiplerde kullanılmak üzere dijital cihazlara yatırım yapmış. Kurumun envanterine ‘teknik takip’ işlerinde kullanılacak özellikte, digital kameralar, yüksek zoomlu fotoğraf makineleri, motor zoom lensler, mikro kameralar, uzun mesafeli taşınabilir gözlem ve izleme sistemleri satın alınmış. Buna ek olarak da 2009 yılında 35 kalemden oluşan dijital kayıt sistemi alınmış.

Emniyet’te yeni dönemde yapılacak dinlemelerin nasıl olacağı bazı maddelerde ortaya çıktı. Bir madde ise yeni dönemde soruşturmalarda teknik takibin denetleneceği konusuna işaret ediyor. Şartnamede belirtilen bir maddede, yeni cihazlarda yetkili bir kişinin bir data hattı vasıtası ile dinleme sistemine girerek tüm kanatlardaki ses kayıt dosyalarını dinleme ve yazılım yükleme olanağının verilmesi isteniyor: “Madde 2.20. Sistemde veri hattı ile uzaktan bağlantı kurularak, bağlantı kuran kişinin yetkisi dahilinde tüm kanallardaki ses kaydına ulaşılması, ses kaydının dinlenilmesi, arıza bilgilerinin alınması, yazılım sorunlarını giderilmesi ve yeni yazılım yüklenmesi mümkün olacaktır. Bunun için gerekiyorsa ek donanımlar cihazla birlikte verilecektir.”

Üç aşamalı güvenlik Şartnameye eklenilen maddelerin birinde ise dinleme yapan personelin sisteme erişebilmesi için şifre ile yetkilendirilmesi getiriliyor. Sisteme dışarıdan girişi engellemek için 3 farklı seviyede giriş aşaması oluşturulması isteniyor. Veri tabmına ulaşmak için de ayrıca şifre kurulumu yapılması isteniyor.
Şartnamedeki ayrıntılar şöyle: “2.13. Cihaz yazılımına yetkisiz kişilerin girmesini önlemek ve değişik seviyelerde sisteme erişimi sağlamak için en az 3 farklı seviyede giriş yetkisine sahip kullanıcı profilleri tanımlanabilecektir (admin, operatör vb.). Yazılıma en az 5 adet kullanıcı eklenebilecektir. Sabit diske kaydedilen görüşmelerin silinmesi, üzerinde değişiklik yapılması ve yönetici (administrator) dışında programdan başka bir operatörce sistemin kapatılması mümkün olmayacaktır. Sisteme ne zaman, kim tarafından, ne kadar süre ile girildiğinin bilgileri kaydedilebilecektir. Yapılan giriş/çıkış log kayıtları ve kanallardaki kesinti log kayıtları tutulabilecektir. Veri tabanı erişim (şifresi), kullanıcıların direk müdahale yapmalarını engelleme amacı ile şifreli olacak.”

Şimdi hep beraber şunu sormamız gerekiyor: Dinleme verileri, devlet kontrolünde yapılan bir etkinlik. Bu verilerin dışarı çıkarılması yasak değil mi? Uzaktan erişim koyduğunuzda uzaktan kimin erişeceğine kim karar verecek? Nereden bileceksiniz sizin izin verdiğiniz adam mı erişiyor yoksa onların paralelleri mi?

Bencae devlet bazı teknolojileri kullanmamalı, almamalı, alınmasına da mani olmalı…

4 Responses to "Emniyet dinlemelere uzaktan erişecek"

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş