En büyük CEO’lardan samimi dijital analiz

En büyük CEO’lardan samimi dijital analiz

samsung dijitalŞirketler genellikle kendi üretim alanlarında kendilerini yukarı çekecek araştırmalar yapıyor ve bunu Türkiye’nin geleceğine katkıda bulunduk diye biz gazetecilerle paylaşıyorlar. Bu beni çok sinirlendirir çünkü zaten işleri için yaptıkları araştırmalar yanlıdır, taraflıdır ve o şirketleri övmeye yöneliktir.

Samsung bu sarmalı kırmaya yönelik enteresan bir araştırma gerçekleştirmiş. Samsung, TÜSİAD desteği; Deloitte Türkiye ve GfK’nın işbirliğiyle Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen, “Türkiye’deki Dijital Değişime CEO Bakışı” adında bir araştırma yapmış. Bu araştırmanın hiçbir yerinde Samsung geçmiyor, bu ürünleri alın diye burnumuzdan içeri sokmuyor, ilerlemek için bu ürünleri almanız gerekir demiyor. Çünkü zaten araştırma konusunun Samsung ürünleriyle uzaktan yakından alakası yok.

Dijital değişime CEO bakışı deyince aslında araştırma temel yönleriyle Türkiye’de daha önce benim burada sıkça bahsettiğim CDO katkısını masaya yatırıyor. Nasıl CEO şirketin genel yönetim takımının başı, CFO finansın başı, CTO teknolojinin başıysa CDO ortadaki D harfiyle dijital işlerin başını anlatıyor bizlere.

CDO; sosyal medyayı halleden, ajans tutup şirkete viral videolar çektiren adam değil. Sakın ha bunu böyle algılamayın sonra mahcup duruma düşersiniz. CDO, şirketin içinde ve dışında, tüm dijital işlerine değen, şirket çalışanlarının şirket datalarını analiz etmesi gereken uygulamaları da hayatlarına sokan, çağrı merkezindeki koltuk sahiplerinin ekranlarında görünecek uygulamalardan müşterilerin internet sitesine geldiklerinde göreceği veri setine kadar her şeyi planlayan bir yönetici. Belli bir birime, mesela pazarlamadan sorumlu genel müdür yardımcısına ya da teknolojiden sorumlu kişiye bağlı değil. Hepsinin ortasında duran ilginç ve geleceğin insanı bir karakter.

Tansu Yeğen bir süredir Türkiye’de bu işin nasıl yapılması gerektiğini anlatıyor hatta bizzat toplantılara çıkarak bu işin ateşini körüklüyor. Samsung’un kurumsal ve bireysel ürünlerinden sorumlu isim olarak onun hiçbir çıkarı yok bunu yapmakla alakalı. Ama bu araştırmanın daha hızlı olabilmesi ve hayata geçirilmesi için bizzat CEO’ların çoğuyla röportajı kendi gerçekleştirmiş.

58 şirketin CEO’suyla birebir yüz yüze, bir saati aşan röportaj yapabilmek için gerçekten gönlünü bu işe vermiş olmaz lazım

Önceki1 / 4Sonraki

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş