Ev video pazarı daralıyor

Amerika’da 2011 yılında ev video harcamaları %2 düşüşle 18 milyar Dolar oldu. Netflix gibi film servislerinin piyasaya girmesi ve Blu-ray satışları DVD alımının düşmesine neden oldu.

Hollywood stüdyolarının ve elektronik üreticilerinin konsorsiyumu olan Digital Entertainment Group (Dijital Eğlence Grubu) Salı günü yaptığı açıklamada, Şubat 2008’de Blu-ray’in HD standardı olmasından bu yana ilk defa bu sene 2 milyar Dolar’lık satışla %20’nin üzerine çıktığını bildirdi. Blu-ray oynatıcısı sahipliği ise %38 artarak 40 milyon hane halkına ulaştı.
Geçtiğimiz yıl bir patlama yaşanmayan dijital film gösteriminde 1 milyar Dolar’ın üzerinde bir para kazandı. DVD satışları da %20’lik bir düşüşle 6.95 milyar Dolar oldu. 2010 yılında %3 düşüş raporlanan evde film izleme harcamalarında ise genel bir küçülme var. DEG yaptığı açıklamada “Endüstri performansı 2011 yılında açık bir şekilde dengeye oturdu” dedi.
Amerikalılar film kiralama dükkanlarına daha az gittiler. Bu kategorideki düşüş 1.64 milyar Dolar ile %29 seviyesinde. Posta havalesiyle kiralama servislerinde ise %4 düşüş ile 2.37 milyar Dolar olarak gerçekleşti.
Film tutkunlarının set üstü cihazlar üzerinden izlenen video-on-demand filmlerle yaptıkları harcama %7 artarak 1.87 milyar Dolar oldu. iTunes gibi servisler üzerinden satın alınan dijital içerikler %9 artışla 554 milyon Dolar oldu.