Yeni alan adları hem kazandıracak hem kaybettirecek

1980’li yıllarda başlayan internet alan adları dağıtımı gelişen ve büyüyen internet dünyasının en büyük sorunlarından biri oldu. Giderek artan istek ve ihtiyaçlara cevap veremeyen mevcut internet alan adlarının çoğaltılmasına çalışılıyor.

Alan adları yönetim sisteminin değişmesiyle sadece .com ve .net gibi isimlerle değil .bank gibi sektörel isim kökleri veya .NYC gibi şehir isimlerinin de içinde bulunduğu bine yakın kelimenin her sene internet alan adı olarak eklenmesi planlanıyor.

Bu tip eklemelerin internet alan adları yönetimine ciddi bir biçimde para getirmesi beklenirken aynı zamanda kafaları karıştırabileceği, en kötüsü de internet sahtekarlıklarına ortam sağlayacağından korkuluyor.

İnternette yapılan en önemli sahtekarlıkların başında phishing (Olta atma) adı verilen metot geliyor. Bu yöntemle örneğin Amazon.com sitesinin bir klonu yapılıyor ve Amazom.com adresine konuyor. Yanlış yazan kullanıcılar burayı satın alma sitesi sanarak kredi kartı gibi hassas bilgilerini burayla paylaşıyorlar.

İşte yeni alan adlarının çıkmasıyla mevcut sitelerin klonlarının yeni kök alan adlarıyla dağıtıma gireceği, bunun da son kullanıcıların kandırılmasına neden olacağı düşünülüyor.

Bir diğer görüş de kullanıcıların artık alan adlarıyla çok ilgilenmedikleri yönünde yoğunlaşıyor. Kullanıcılar bir filmin internet sitesine gitmek yerine arama motorundan arama yaparak onun adresine gitmeyi yeğlerken arama motorundan gelen adrese bakmıyorlar bile.

2013 yılından itibaren şirketler kendi isimlerini alan adı olarak alabilecekler. Örneğin .Apple gibi bir alan adı kullanıma girecek. Ancak bunun için 185 bin dolar açma ücreti, yıllık 25 bin dolar işletim ücreti ve en az 10 yıl da kullanım garantisi istenecek.