f klavyeF klavye konusunda Türkiye’de çok konuşan ve bunu çok savunan insanlardan birisiyim. Gerçekten de henüz ne kadar çok kullanışlı olduğunu bilmeyen kitlenin bunu bir şekilde denemesini ve kullanmasını gönülden isterim. sonrasında bırakamayacağına gönülden inanıyorum.

Devletin bu konuda adımlar atmasını isterken kastım nedir onu da minik notlar halinde sunayım: Örneğin okuldaki çocuklara sunulan tabletler üstünde açılışta F klavye çıkmasını arzu ederim. Çocuklar isterse değiştirebilsin. Ama bu klavyenin nasıl bir şey olduğunu mutlaka görsünler. Bunun dışında okullardaki bilgisayar laboratuvarlarında mutlaka F klavye eolsun isterim. Bilgisayar öğretmenleri çocuklara bunları nasıl etkin kullanabileceklerini çocuklara anlatacak yetenek ve bilgi birikiminde olsun. Devlet bu klavye dizilimini yaygınlaştırmak için çocuklara konuyla ilgili küçük bilgilendirmeler sunsun, oyunlar hazırlasın…

Peki devlet F klavyeyi yaygınlaştırmak için ne yapmamalı diye sorarsanız size şimdi yaptığını söylerim: Bundan sonra F klavye zorunlu 2017 yılından itibaren Q dizilimli klavye olmayacak demesin mesela. Neden her şeyi yasaklıyorsunuz siz yahu? Neden hep bir yasak ve ceza sisteminden gidiyoruz? Neden insanları buna ısıtmak için bir şeyler yapmak yerine olaya yasaktan başlıyoruz?

Evet F klavye gerçekten de yazmak için çok önemli fırsatlar sunuyor. Ama bunun çoğalması için birilerini dövmek şart mı ey devletim?

Konuyla ilgili bütün şevkimi kırdılar…

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.