fiberFiber Türkiye için çok önemli dedik. Dünyadaki fiber yaygınlaşması trenini başlangıcına yakın bir yerlerden yakalama ihtimalimiz var diyorduk. Hatta devlet kendinden beklenmeyen bir refleksle bu işe omuz vermeye başladı. Ama Türk Telekom bu işi biraz yavaşlatmanın yollarını buldu, Çünkü onun kendince yeterli fiberi vardı.

Ulaştırma Bakanı Türk Telekom genel müdürüne dönüp artık böyle şeyler yapılmasın üçe beşe bakılmasın deyince yine bir heyecan dalgası sardı içimizi. Aman ne mutlu bize dedik. Artık daha hızlı yayılma ihtimali vardı fiberin. Ama şunu düşünmedik: Bu pazar içirde yüz milyonlarca doların olduğunu farkeden herkes bu işin içine girdi. Bu girenlerin arasında kazı izinleri vermekle yükümlü olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi de var.

Belediyenin bununla ne ilgisi var sorusu çok enteresan. Hakikaten de belediye niye fiber döşesin diye sormaktan kerdimi alamıyorum. Küçük bir araştırmayla belediye bünyesinde kurulan İsttelkom isimli şirket çıktı karşımıza. Oyun şöyle oynanıyor: Herkesin ihtiyacı olan, 4G’den internet bağlantılarına kadar vazgeçilmez olan fiber için belediyeye başvuruyor. Belediye elinde olan her tür reddetme mekanizmasını kullanarak şirketleri refüze ediyor.

Sonra bir anda ortaya çıkan İsttelkom ben döşerim hatta döşenmişi var diyor ve devreye giriyor. Ne var burda tamam onlardan alsınlar işte diyebilirsiniz. Ama şirketlerin tek başlarına yapacağı fiber işinden iki üç katına varan oranlarda daha maliyetli oluyor belediyenin fiber satışı. Müthiş zekice kurulmuş bir düzen var ortada.

Bu işe başta Rekabet Kurumu olmak üzere regülatör kurumlar ve ilgili bakanlıkların girmesi gerekiyor. Verilmeyen izinleri, belediyenin ilgili şirketinin belediye olan ilişkilerini ve yazışmalarını iyice bir incelemek gerekiyor.

Türkiye’de fiberin yaygınlaşmaması için çok zekice işler yapılıyor. Ben şahsım adına fiber izni vermesi gereken bir kurumun bu izni kendinden alım yapılması için vermemesi bana çok itici geliyor.

Eğer fiber gelişecekse belediyenin destek ve yardımlarıyla da gelişmesine asla itiraz etmem. Ama böylesi hareketler çok yanlış…

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.