f klavyeKlavyenin bile polemiği var ülkemizde… Hala birileri fütursuzca QWERTY dizilimli bir klavyeyle hızlı yazılabileceğini sayıklayadursun, Türkçe’ye özel tasarlanan F klavye efsaneler yaratmaya devam ediyor.

Birleşmiş Milletlere bağlı INTERSTENO Uluslararası Bilgi İşlem ve İletişim Federasyonu tarafından düzenlenen ve Dünya genelinde katılan on binlerce yarışçı elemeleri sonucunda yapılan bu yılın Dünya İnternet Klâvye Şampiyonası sonuçlandı. Finallerde derece alabilen 1.679 yarışçı arasında Türkler 5 şampiyonluk, 4 ikincilik  ve 2 üçüncülük alarak takım sıralamasında bu yıl da Dünya Şampiyonluğunu kazandı.  

Anadil ve çok dilli (16 dil) ayrımıyla iki yarış türünde ve 4 yaş kategorisi ile yapılan toplam 8 yarıştaki en iyi 3’er  yarışçıya verilecek 24 madalyanın 11’ini Türkler kazanarak takım halinde de Dünya Şampiyonu oldu.

Dünya şampiyonu olan yarışçılarımızın isimleri, yarış kategorileri ve okulları şöyle sıralandı:

  • 0-12 Yaş kategorisi anadil yarışında Şuhut/Afyonkarahisar Fatih İlkokulu’ndan Ahmet Yasin AKMEŞE,
  • 13-16 Yaş kategorisi anadil yarışında Şuhut/Afyonkarahisar Kurtuluş Ortaokulu’ndan İlyas PAMUKÇU,
  • 0-12 Yaş kategorisinde çokdilli yarışda, Şuhut/Afyonkarahisar Fatih İlkokulu’ndan Ahmet Yasin AKMEŞE,
  • 13-16 Yaş kategorisinde çokdilli anadil yarışında Şuhut/Afyonkarahisar Fatih Ortaokulu’ndan Zehra TAŞKALE,
  • Deneyimliler kategorisinde çokdilli yarışında Adalet Bakanlığı – İstanbul Şişli Şampiyon Kurslarından Celal AŞKIN.

Böylece dünyadaki en bilimsel (F) Klavye ile en bilimsel yöntemlerle 10 Parmakla ve  Bakmadan yazan üstün yetenekli ve çalışkan gençlerimizin tarih boyunca kazandığı dünya şampiyonluğu sayısı 75 oldu.

Türkçe F klavye üretmek, bir seçenek değil zorunluluktur. Çocuklarımızı sırf onların anne babalarını kandırdılar ve uyduruk Q klavyeye mahkum ettiler diye bu saçmalığın içine sokmayalım. Bugün değişimi başlatmanın ve hala ısrarla saçma Q klavyeden başka mal üretmeyenleri engellemenin tam sırası…

Daha ne kanıt istiyorsunuz bilmiyorum…