baz istasyonuHalkımız baz istasyonları konusunda ciddi korkulara sahip. Bu korkuların bertaraf edilmesi için devlet çok ciddi önlemler alıyor. Bu önlemlerin başında da istasyonlardan yayılan manyetizmanın çok ciddi ve düzenli ölçümlenmesi gerekiyor.

Bilindiği gibi Türkiye’de de 2011 yılında baz istasyonlarının kurulumu için firmalara, istasyonların yaydığı Elektromanyetik Alan Şiddeti’nin Türkiye standardı olan 10 volt/metre’yi geçmediğine dair ölçüm belgesi alması şartı getirilmişti. Bu ölçümleri yapmaları için ise 15’e yakın firmaya Ölçüm Yetki Belgesi verildi. Geçtiğimiz günlerde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu’nun bu firmalarla ilgili yaptığı soruşturma bir skandali gözler önüne serdi.

Şikayet üzerine ölçüm yetki belgesi olan 6 firma hakkında yerinde ölçüm yapmadıkları gerekçesiyle açılan soruşturmada 4 firmanın yetki belgeleri iptal edildi. Merttel Elektrik Proje Taah. ve Ölçüm Sis. Tele. Tic. Ltd. Şti„ ABS Alarm ve Bilgisayar Sis. San ve Ticaret A.Ş, Akost Bilişim Teknolojileri İç ve Dış Ticaret Şti. Nev Başar Telekomünikasyon ve Elektronik Haberleşme Hizmetleri İthalat ihracat Sanayii Ticaret Ltd. firmalarının ölçüm yetki belgeleri bir daha verilmemek üzere iptal edildi. İki firmanın ise belgelerinde yapılan hataların ise sehven yapıldığına kanaat getirilerek bu firmalara da düzeltme yapmaları için bir aylık süre tanındı.