TİB başkanına skandal suçlama

tibÜlke yapılan dinlemelerin skandal mı, paralel mi yoksa bir suçun ortaya çıkarılması için atılmış doğru adımlar olup olmadığını tartışadursun, TİB’in yeni yapılanmasına yönelik şok bir suçlama geldi: Telekomünikasyon iletişim Başkanlığı’nda çalışan bir uzmanın, başkan ve daire başkanları hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduğu gazete sayfalarına yansıdı.

Suç duyurusundaki iddialara göre, Cemalettin Çelik göreve geldikten sonra TİB’de çok sayıda usulsüzlüğe imza attı ve personel üzerinde büyük bir baskı kurdu, buna karşı çıkan personel de tasfiye edildi. Yeni yönetimin devletin en gizli bilgilerini yetkisiz ve görevsiz kişilere açtığı ileri sürülen suç duyurusunda 23 Aralık 2013 tarihinde TİB Başkanlığına atanan Ahmet Cemalettin Çelik’in atandıktan sonra hukuk dışı eylemler yaptığı ileri sürüldü. Cemalettin Çelik, yasal dinlemelerden sorumlu daire başkanı A.Ö. ve M.S. hakkında bilişim sistemine girme, sistemi engelleme, bozma, verileri yok etme veya değiştirme suçlarını işledikleri iddia ediliyor. Hatırlanacağı üzere ‘sıfırlama görüşmesi’ olarak bilinen Başbakan Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan arasında 17 ve 18 Aralık tarihlerinde geçen görüşmelere ilişkin telefon kayıtlarının TİB tarafından sistemlerden silindiği iddia edilmiş ve 10 Mart 2013 tarihinde CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu tarafından Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın cevaplaması istemiyle verilen yazılı soru önergesinde bu görüşmelere ilişkin kayıtların silindiği iddialarının doğru olup olmadığı sorulmuştu.

TİB uzmanı tarafından yapılan suç duyurusunda ayrıca, iftira, görevi kötüye kullanma, suç uydurma, göreve ilişkin sırrın açıklanması ve gizliliğin ihlali suçlarının işlendiği de iddia ediliyor. TİB sistemlerine kasıtlı ve kötü amaçlı müdahaleler yapıldığını, suç için delil, suçlamak için de personel arandığını iddia eden TİB uzmanı, suç duyurusunda iddialarda bulundu: “17 Ocak 2014 tarihinde daire başkanlarının görevden alınmasını müteakip 20 Ocak 2014 tarihinde BTK Başkanı’nın yetkisinde olmasına rağmen, hukuka aykırı olarak TİB Başkanı’nın onayı ile yapılan görevlendirmeler neticesinde Veri İşlemleri Koordinatörü görevinden alındım. BTK başkanının yetkisinde olan görevden alma yetkisi TİB başkanı Ahmet Cemalettin Çelik tarafından kullanılmış, yetkisiz hukuksuz işlem yapılmıştır.”

Demek ki neymiş? Sizin sisteminiz kötüymüş. Bir yere atadığınız adam, o yerin altyapısı kuvvetli değilse bağlı bulunduğu görüşe yönelik kötü ve yanlış işler yapar. Kimisi bunu başbakanı dinlemek için kullanır, kimisi sen paralelsin osun busun diyerek çalışanlarına terbiye sınırları dışında müdahaleler yapar. Haydi bakalım gelin bunu açıklayın paralel olmayanlar…