1444645253_privacyeye_091048231056_640x360_624x351F-Secure bir basın bülteni göndermiş. Reklamları blokluyorum artık iOS uygulamalarında da diyor bana. Aferin süper fikir iyi yapmıın F-Secure. Böylece benim reklamlarım gözükmesin ama senin haberlerini koymaya devam edeyim değil mi?

Şaşkın F-Secure diyor ki kullanıcılar bu sayede daha az reklam gördüğü için trafiğe daha az para ödeyecekmiş. Tamam F-Secure hadi kullanıcıların trafikten kar etmesini senin haberlerinden başlayalım. Bundan sonra hiç F-Secure haberi kullanmayalım da kullanıcılar çok tasarruf etsinler.

F-Secure’un endini akıllı ve iletişimci sanan Güvenlik Danışmanı Sean Sullivan, bu ve benzeri testlerin kullanıcıların online reklama maruz kalmaları üzerinde kontrol isteği ihtiyacı bulunduğunu söyledi. Peki pek zeki Sullivan ben para kazanmayınca, site ölünce, sen bunları nereden kime söyleyeceksin? Yeni uygulaman çıktığında nerede tanıtacaksın onu? Kime ne anlatacaksın Sullivan şunu bana bir deyiversene… Montofon Sullivan…

Sevgili okurlar, bir laf da size… Bir site siz içerik allahtan geliyor zannettiğiniz ve para vermediğiniz için sadece reklamlardan para kazanıyor. Bir sayfada gırtlağını sıksanız 3 adet reklam oluyor. Bu reklamı engelelyince ne kadar paradan ve zamandan tasarruf ediyorsunuz?

Okumayın ve ölün. Çünkü siz bu reklamlardah tasarruf edince, gazetecilikten değil ondan bundan, büyük şirketlere yaranmaktan, iktidara yaranmaktan ;ara kazanan insanlar gelecek ve bu alanı ele geçirecek. Ondan sonra melemeyin ortalıkta “ömö bö gözötölör çök töröflö” diye.

Bu iletişim konusunda zayıf şirketlere kıl oluyorum. Ama bazen size de çok sinirleniyorum sevgili okur.

 

 

4 YORUMLAR

  1. Yaptığınız işin gelir modelinin bozuk olmasını üreticilere ve tüketicilere küfür edip ölmelerini isteyerek mi gidermeyi deniyorsunuz? Reklam engelleme yazılımlarını ben de kullanıyorum, desteklemek istediğim web sitelerinde devre dışı olacak şekilde ayarlıyorum. Siteniz de bunlardan biriydi ama artık keyifle bloklayacağım. Benim ölmemi gerektiren bir durum yok ortada, fakir site sahibi ölsün.

    • İşte bu hasta bakış açısı her şeyin müsebbibi. Bir yayının gelir modeli okurlar için bilgi üretmesi o sırada okurun bunlara bakarken yaratılan trafikte yayıncının ona sunduğu değişik şeyleri görmesi ve ondan kendine uygun bir şeyler satın alması üstüne kurulu. Bundna başka bir gelir modeli olmamalı. Yanlış bir gelir modeli yok zira başka bir gelir modeli yok. Olmamalı. Haber yapmak için para alan yayınlara, kandırmak için bir şeyi olduğundan daha iyi gösterenlerin modelleri daha iyi diyorsanız siz zaten o modallere layıksınız. Fakir site sahipleri öldüğü zaman zengin ama sizi umursamayan insanlara kalacaksınız. Aptal okurlar da ölebilir bu bakış açısıyla

      • Sağlıklı bir gelir modeli işleyebilecek bir modeldir. Pamuk ipliğine bağlı olmaz. Uzmanların tek başına bir site açıp yaşayabilmesi ile bunu bir organize iş haline getirmesi arasında ufak nüans farkları var. İçerik üreten bir web sitesinin doğru bir pazarlama yapmaması da hatalı gelir modeli işlettiğini gösterir. Buna benzer onlarca örnek var. Doğru, okunan ve bir kitle sahibi olan online yayınlar değişik gelir üretme yöntemleri bulabilirler. Klavyesini satmak dışında bir model aklınıza gelmiyor olması sizin probleminiz. Aptal okurlar ölmez, deneme yanılma yöntemiyle bulur doğruyu en kötü ihtimalle.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.