Sosyal medyada kahraman olur mu?

sosyal kahramanBugün bir arkadaşım yazmış sosyal medyada konuş konuş bir şey olmuyor gidiyorum buradan diye…

Zaman zaman kafası atan insanların söylediği bir şey sosyal medyada kahramanlık yapıyorsunuz bir işe yaramıyor diye. Gerçekten öyle mi acaba? Gelin bunu TKNLJ formatında tartışalım:

  • Sosyal medyada konuşacağına sokağa in diyorlar. Peki siz sosyal medyayı ne sanıyorsunuz? Sokak nedir? Fikirlerinizi kitlelere aktardığınız, insanlarla omuz omuza koy kola şürüdüğünüz bir yer değil mi? Peki sizce sosyal medyadaki insanlar ne yapıyorlar?
  • Sosyal medyayı güvenli bir yer olarak gösterip güvensiz sokağa çıkılmadığı için getiriliyor bu eleştiriler. Gerçekten güvenli mi sosyal medya? Ben adımla sanımla yazıyorum. Sokağa çıkıp yüzünü gözünü saklayan insanlardan daha mı az güvendeyim acaba?
  • Sokakta eylem yaparak mı kitleleri daha çok harekete geçirirsiniz yoksa sosyal medyada kelimelerin gücünü kullanarak mı? Hangisinde daha çok kitleye ulaşabilirsiniz? Gördüğünüz en büyük sokak eylemine kaç kişi katıldı? Ben her yazdığımda ortalama 50 bin kişiye ulaşıyorum.
  • Sosyal medyanın ne kadar etkili olabildiğine başka bir açıdan bakalım: Eylem yapıldığı için kaç kez sokağa çıkma yasağı ilan edildi? Peki sosyal medya kaç kez erişime engellendi? Sizce hangisi daha çok kanına dokunuyor ses çıkarılmasından korkanların?
  • Sokak ve sosyal medyayı birbirinden ayrı düşünmek olabilecek en büyük yanlış. Çünkü bu ikisi birbirini tamamlıyor. Çünkü bu ikisini birbirinden ayrı düşünmek bizi zayıf ve çaresiz kılıyor.
  • Basının büyük bölümünün kukla tiyatrosuna dönüştüğü, televizyonların belgesellerle bezendiği bu dünyada bilgiyi nasıl yayacaksınız? Sokakta kulaktan kulağa oynayarak mı? Sosyal medya olmazsa geriye hangi medya kalıyor bir düşünün lütfen…

Lütfen akıllı olun. Her beyine her yerde ihtiyaç var. Ben daha iyiyim çünkü sokaktayım demek sizi daha iyi değil daha akılsız gösterir. Benden söylemesi…