Dünyanın hiç şüphesiz en büyük sosyal ağı Facebook, Barcelona’da düzenlenen konferansta bazılarının beklediği, bazıları için de son derece sürpriz olan bir açıklama yaptı. Firma gerçekleştirdiği seminerde sitenin operatörlerle beraber çalışabileceğini ve bir kar paylaşımının mümkün olabileceğini bildirdi. Bu işin bir Facebook, bir operatör bir de son kullanıcı tarafı var elbette.

Facebook’un 800 milyonun üzerinde kullanıcısı bulunuyor. Takriben interneti akıllı telefonlarından kullanan kişilerin hepsi telefonlarından Facebook’a giriyor. Ancak durum şu ki Geçtiğimiz yıl yapılan açıklamada firma karının neredeyse tamamını masaüstü kullanıcılardan elde ediyor.

Operatörler açısından durum daha büyük bir kabus. Operatörler kullanıcılardan sadece data paketleri üzerinden satın alıyor. Apple, Google gibi firmalar pastanın büyük kısmını kurdukları marketler üzerinden elde ediyor. Üstüne üstlük Facebook’un mesajlaşma yazılımı, operatörlerin SMS giderlerini ve video konuşma seçeneği ciddi olarak paket satışlarını etkilemiş durumda. Data paketleri konusunda operatörleri en çok memnun eden uygulamalar Youtube gibi yoğun veri transferi gerektiren yazılımlar. Ancak Facebook neredeyse sıfır veri trafiğine neden oluyor. Dolayısıyla bu gelir paylaşımı operatörler için bir can simidi olabilir.

Gelelim son kullanıcılara. Onlar için kabus daha yeni başlıyor gibi. Facebook, kullanıcıların bütün ağına sahip. Arkadaşları, fotoğrafları ve benzeri sosyal hayata dair her şey Facebook’un elinde. Sitenin yaptığı bu açıklamanın kimse detaylarını veya ne kastettiğini bilmiyor. Bu durumda cep uygulaması paralı mı olacak? Yoksa kullanıcıların mobil oyunlara verdikleri paraların üzerinden Facebook kar payı mı verecek? Eğer cep telefonlarından Facebook paralı olursa bu durum son kullanıcı açısından ciddi sorunlara neden olabilir.

Facebook, bugün öyle bir şey yaptı ki mobil dünya tamamen kilitlendi ve bu açıklamayı anlamlandırmaya çalıştı. Peki bundan sonra ne olacak? Kapalı kapılar ardında ne konuşuluyor? Bunu hem operatörler hem de son kullanıcılar merak ediyor.