Facebook tarlalarından eğitim fışkıracak

Facebook tarlalarından eğitim fışkıracak

Sosyal medya olur da sosyal mesajsız olur mu? Sosyal İşler Zirvesi’nden yapılan bir açıklamaya göre Birleşmiş Milletler ve ABC News kanalının işbirliği ile gerçekleştirilecek bir proje ile ana sağlığı sosyal medyada oyunlar üzerinden öğretilecek.

Milyonlarca Annenin Sorunu adlı kampanya çerçevesinde başlatılan “1000 Gün” adı verilen tüketiciler küçük eğitimsel oyunlar ile haşır neşir olup sağlıklı beslenme, emzirme ve hükümet uygulamaları gibi konularda bilinçlendirilmiş olacak. İnsanlar iki lafın belini kıralım, gel iki domates ekip kafamızı dağıtalım derken bir anda hadi alın size çocuk yetiştirme oyunu diye kucaklarına tutuşturuvermişler.
FarmVille’e alternatif olarak insanların kafa dağıtacağı bir oyun olarak yorumlanan 1000 Gün ile hakikaten istenen yerlere varılırsa ülkenin geleceğine de faydası bulunduğu belirtildi. Doğru beslenmenin gelişmekte olan ülkelerde ekonomik üretkenliği yüzde 3’e varan oranlarda artırması gibi yan etkilerinden bahsedilirken “anne blogger”ları STK’lar ile buluşturan ve bilinci artıran faydalarına da değinildi. Gelişmekte olan ülkeler için sarf edilen herhangi bir çabanın ucu ekonomiye dokunmasa oldukça şaşırtıcı olurdu zaten.
Bunun yanı sıra, hızla devam eden Milyonlarca Annenin Sorunu kampanyasının çıktığı ilk üç günde sosyal medyada 17 bin dolar toplandığı belirtildi. Dileriz devamı herkes için hayırlı olur da bir zamanlar yaşanan sanal bebek krizindeki gibi insanlar hastalanan, ölen yeni sanal bebekleri için kendilerini harap etmezler.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş