Facebook’a girme yaşı 13’ten sıfıra mı düştü?

Facebook’un geçen hafta eklediği yeni özellik ile doğmamış bebeler bile Facebook’a giriyor. Bebek bekleyen anneler bebeklerini, Facebook’taki aile çemberine sokarak bebeğin doğum tarihini Arkadaşlar & Aile sekmesinin altında sosyal ağda yakın çevreleri ile paylaşabiliyorlar. Yeni doğan bebek için yeni bir hesap ya da profil oluşturulması gerekmiyor, yalnızca bebeğin adına oluşturulan sayfa ile standart resimsiz Facebook avatar resmi çıkıyor. Eklendikten sonra da tüm arkadaşlarınızın Haber Kaynağı (News Feed) bölümünde görülebiliyor.

Geçen hafta yeni gelen bu uygulamanın duyurulmasından sonra insanlar arkadaşlarını yeni doğan çocuk profili şeklinde oluşturarak Facebook’a müdahil ediyor. Bunun yanı sıra Facebook’a üyelik yaşı 13 olduğu için şirket, gelecek olası tepkilere karşı sayfaların hesap oluşturulmadan yalnızca anne tarafından yönetilmesi gibi bir önlem almış. Geçen ay Marriah Green adlı bebeğe açılan sayfa 260 arkadaş sayısına ulaşarak ana karnından statü güncellemeleri gönderildiği için bu sayfa Facebook tarafından kapatıldı.
Facebook 2010’un Aralık ayında kullanıcılarına aile üyeleri arasında sayfalarını bağlama özelliğinin yanı sıra yerli ortaklıklar ve sivil birlikler için de bu özelliği sunmuştu. Böylelikle aile üyeleri, kişilerin kendi sayfalarında profil resminin altındaki bölümde belirtilerek diğer üye olunan gruplar ile beraber sergilenebiliyor. Yeni doğacak bebekler için getirilen bu yeni özelliğin kamuya duyurulmamış olmasına ve bu sayfaların ileride ayrı hesaplara dönüştürülmesine ilişkin bir açıklama yapılmamasına rağmen, kendi isteği ve bilgisi dışında kişilik sahibi olmayan bu gibi paylaşımların ve yayınlamaların yapılması konusunda eleştirilerin ardı arkası kesilmiyor.