Facebook’ta rehine pazarlığı

Günlük hayatın koşturmacası içinde yaşamımıza renk katan Facebook elbette başka işlere de yarıyordur. Bu durumların en ilgincini muhtemelen ABD’de polisten kaçan Jason Valdez bulmuş…

Facebook kullanımına yeni anlamlar katan olay şu şekilde gelişmiş: Salt Lake polisi, Valdez’in yerel bir otelde konakladığını keşfedince uyuşturucu taşıdığı şüphesiyle harekete geçmiş. Valdez polislerin kendisine yaklaştığını anladığı an birçok Facebook iletisi yazarak durumunu güncellemeye başlamış. İlk yazdığı ileti ise “çirkin bir şekilde tutuklanmak üzereyim, ne olursa olsun hazırım” olmuş.

Polisle sorun yaşadığı 16 saat içinde Valdez çok sayıda güncelleme yapmaya devam etti, kendisinin ve rehin aldığı kadının fotoğraflarını çekip yüklemiş. Polisin rehine kadını tespit etmesini sağlamış. Arkadaşları ve ailesi de onlarca cevap yazarak bir kaza olmadan bu durumu sonlandırması ve hatta tutuklanmasını engellemek için yardım ettiyse de olay tam anlamıyla öyle olmamış. Arkadaşlarından birinin nişancının çalılıkların arasında olduğunu belirterek,  “geride dur” uyarısını “Teşekkürler kardeşim” diye cevaplandırarak güncellemelerine devam etmiş.

Otelin etrafını sardıkları sırada Valdez’in kendini silahla göğsünden vurduğunu farkeden ekip, rehineyi yara aladan kurtarmış. Polis şu anda Valdez’i sosyal ağından teşvik eden ve direnmesine yardımcı olan şüphelileri araştırıyor. Neresinden bakılacak olunursa olunsun bu iş arkadaşıyla sohbetin ötesinde önemli bir suç unsuru oluşturuyor.