föysbökö köpötöcöm bölgölörömö çölöyör

föysbökö köpötöcöm bölgölörömö çölöyör

Yeni bir tayfa doğdu: Facebook bilgilerimizi çalıyormuş o yüzden kapatalım gitsin Mark Zuckerberg’e de ders olsun diyen. Kendilerini modern sanan aslan kaplan bir nesil bu.

Ama aynı kesim telefon rehberi uygulaması kullanacağım diye cep telefonundaki tüm bilgileri tüm dünyaya verir. Yediği içtiği her şeyi, bebeğinin tüm anlarını, evden ayrı kaldığı tüm saatleri Instagrama atar. On kuruş indirim almak için benzin istasyonundan yaptığı tüm alışverişleri takip etmesini sağlamak için kart alır. Kredi kartını aldığı bankanın tüm datalarını kullanmasına onay verir. Sağlık sigortasını yaptırdığı şirketin vücudundaki her noktayı, ailesindeki insanları takip etmesine ses çıkarmaz. Şerefsiz yollarla ele geçirilmiş telefon numarasına gelen mesajlarla alışveriş yapar hiç itiraz etmez. Her gün cebini arayan ev satan şirketlerle uzun uzun konuşur sen benim telefonumu nerden buldun demez. Evin içinde konuştuğu şeylerin reklam olarak kendine gelmesine şaşırmaz. X sitesinde gördüğü bir ürünün Y sitesinde kendine sunulmasını yadırgamaz. Biz sosyal medya şirketleri sizin bilgilerini topluyor şerefsiz bunlar dediğimizde bizi dinlemez…

Ama Facebook İngiltere’deki bir araştırma firmasına para vererek 50 milyon kişinin bilgilerini aldı diye Facebook’u kapatma kararı alır, o anki popülerliğin meyvesini yemeye çalışır.

Size her şey müstahak.

Veya sözö hörşöy möstöhök…

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş