Gazete sahipleri yaşamak için online fırsat satıyor

A.B.D.’de bir grup gazete sahibi ve yayıncı ayakta kalabilmek için çareyi online reklamlar ve fırsatlar satmakta buldu. Ortak bir girişim olan Find n Save adlı bir arama motoru oluşturan grup bulunulan bölgedeki fırsatları sizin karşınıza çıkarmaya yarayan etkili bir sistem.

Clevenland, Atlanta ve Dallas’taki yerel gazetelerin sahipleri ile beraber 100’den fazla radyo istasyonunu ve 20 civarındaki TV kanalının katıldığı bu oluşuma zaman içinde katılımın artması bekleniyor. Find n Save aslında Groupon’un açtığı kupon ve fırsat çılgınlığı modasının yolunda gidiyor. Groupon şu anda para kaybediyor olarak görünse de 3 yıllık şirketin piyasa değeri 15 milyar dolar seviyesinde.
Peki, Find n Save’i diğer arama motorlarından ayıran özelliği nedir diye bakacak olursak, örneğin Google’dan farkı yerel piyasalarda sunulan teklifleri tüketicilere sunuyor olması. Google bu kadar yerelleşmiş durumda değil henüz ve olmaya niyeti var mı o da bilinmez. Aramak istediğiniz bir kelimeyi Find n Save’e yazıyorsunuz ve sizin karşınıza bulunduğunuz bölgedeki normalde olduğundan daha düşük ce cazip fiyatlara satılan fırsatları getiriyor. Bizdeki yemeksepeti.com‘da restoranların bulunulan bölgeye göre karşımıza çıkması gibi aslında. Oldukça etkili ve verimli bir sistem gibi görünüyor.
Find n Save parayı nereden kazanıyor diye bakacak olursak da veri bankalarındaki reklamverenlerden ve siteye fırsat teklifi vermek isteyen şirketlere buralarda yer vererek oluyor.
Find n Save’de şu anda en popüler pazarlardan 19’u bulunuyor, önümüdeki ay 21 tane daha katılımcının gelmesi bekleniyor. Daha da önemlisi 2013 sonuna kadar 400’den fazla gazetenin sisteme katılmış olması bekleniyor. A.B.D.’deki gazeteler son yıllarda can çekişirken ayakta kalmak için kendilerine türlü yollar buluyorlar. Find n Save de onlardan biri aslında. İnternetin yarattığı korkunç etki her sektörü sardığı gibi basılı yayıncılık sektörünü de fena baltaladı. Bu noktada yayıncılar da alternatif yollar aramaya koyuldular.