Gazeteler de BİRİ’ne sormaya karar verdi

Taraf Gazetesi TKNLJ’nin 19 ve 26 Şubat tarihlerinde dile getirdiği kişisel bilgilerin korunması, b.ir ADSL şirketinden düzenli olarak bizim özlük bilgilerimizi bilerek aranmamız konularını tekrar gündeme getirdi.

Habere göre kişisel bilgiler ortalıkta ve internet sağlayıcısı şirketler vatandaşların kişisel bilgilerini ortada dolaştırıyor, özel hayatlarının gizliliğini ihlal ediyor. Bayiler diğer şirketlerin abone sözleşmelerini kullanarak müşteri kazanmaya çalışırken, vatandaşın telefon, adres gibi bilgileri kendi isteği dışında diğer şirketlerce kullanılıyor.

Taraf gazetesi kişisel bilgiler konusunda ülkenin en geniş datalanndan birine sahip Türk Telekom iştiraklerinden TTNET’in abonelik bilgilerini kullanan kişilerin, diğer şirketler adına üyelik teklifinde bulunmak üzere yurttaşları telefonla aradığı ortaya çıktığını yazdı. TTNET gazeteye verdiği demeçte yetkilileri bu yöndeki şikâyetlerin arttığını ancak “müşterilerin kendilerinden gelen talepler dışında bilgilerinin hiçbir şart ve koşul altında üçüncü şahıs veya kurumlarla paylaşılmadığını” belirtti.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu yetkilileri Taraf gazetesine verdiği bilgide ise, sorunun, internet sağlayıcısı değişiminin hızlı yapılması için getirilen düzenlemelerin suistimal edilmesinden kaynaklandığını kaydetti. Gerekli ek düzenlemelerin yapıldığını ancak ihlallerin devam etmesiyle doğacak sorunlarda servis sağlayıcısı şirketleri sorumlu tuttuklarının altını çizdi.

Koç Net Pazarlama Müdürü Aslıhan Dölek Keçim de bayilerin kullandıkları pazarlama faaliyetlerinde, kişisel bilgilerin gizlilik ve güvenliğine yönelik ilkelere dikkat etmesi konusunda uyarıldığını, bir bayinin sözleşmesinin feshedildiğini, bir diğer bayi ile ilgili yasal sürecin de devam ettiğini söyledi.

Ama bu yapılanlar henüz bayilerin bizim kişisel bilgilerimizi satın almalarını ve bizi günde birden fazla kere aramalarını engelleyecek yeterlilikte değil. BTK’nın da yaptığı açıklamada belirtildiği gibi bizi arayanın bayi olması Koç.Net’in konu hakkındaki yetersizliğini ve sorumluluğunu ortadan kaldırmıyor.