Google Glass şifreleri 40 metreden ele geçiriyor

Touch ScreenMassachusetts üniversitesinden araştırmacılar Google Glass ve benzer kameralı cihazlar için yazdıkları bir uygulamayla tablet ve akıllı telefon sahiplerinin parmaklarına bakarak onların ekranlarına girdiği yazı ve şifreleri ele geçirmenin yolunu çözmenin yolunu buldu.

Haata geçirilen uygulama, parmakların ekran yüzeyinde dokunduğu alanları inceleyerek bunların bir haritasını çıkarıyor. Buna göre dokunulan yüzeyde hangi harf ya da rakamın tuşlandığını ortaya çıkarıyor. Bu bakış açısıyla ekranda yazılan yazıları gömek zorunda olmadığı için ekrana takılacak görüntünün görülmesini engelleyen filtreler de tamamen yararsız hale geliyor.

Şu ana kadar iPad, Nexus 7 ve iPhone 5 üstünde yapılan denemeler başarıyla sonuçlandı.Yapılan denemelerde Google Glass’ten web kameralarına kadar kamerası olan her cihaz bu uygulamayı kullanarak şifreleri çalabiliyor.  Özellikle kameralı akıllı saat ve gözlük gibi akıllı giyilebilir cihazların bu güvenlik sorunlarını üst düzeye taşıdığını ortaya koyuyor. Güvenlik uzmanları, parolaların 42 metreden dahi alınabildiğini kanıtladı.

Parolayı kaptırmak istemeyenlerin kesinlikle ekran üstünde gezinen parmağını saklaması gerekiyor. Parmak kamera tarafından izlendiği anda şifre çalınmış oluyor.

Güvenlik uzmanları harf ve karakterlerin düzgün sırada bulunmamasının, her seferinde farklı bir düzende çıkmasının çalınmaların önüne geçebileceğini dile getiriyor.