Bak bir dron geliyor selam veriyor kafasına göre uçuyor sinir ediyor…

droneDron dediğimiz cihaz, boyuna ve kilosuna göre sağı solu pervaneli, telefonlarla dahi kolayca yönlendirilebilen, az enerji harcayan bir hobi aleti. Hobi aleti diyoruz ama yakın zamanda bununla tüm Amazon ürünlerinin hatta ABD sathında pizza dağıtımının yapılması öngörülüyordu. Ama devlet “bi durun kardeşim öyle olmaz” dedi.

Amerikan HAvacılık Dairesi, yaptığı bir açıklamayla bu cihazların ister ticaret ister eğlencelik öyle istenildiği gibi şehirlerin üstünde fıldır fıldır uçamayacağına karar verdi. Daire özetle diyor ki bu ülkede havacılık öyle sahipsiz değil. Ülkenin her yerinde bir uçak bir helikopter uçuyor ve bunların hepsi belli kurallar dahilinde çalışıyor. Bunların üstüne bir de yoğun dron trafiği eklenirse muhtemelen hava trafiği içinden çıkılmaz hale gelir. Çok da haksız sayılmazlar.

Federal Havacılık Dairesi şu anda konuyla ilgili çalışma yapıyor. Amerikan Kongresi, bu çalışmanın 2015 sonbaharına kadar tamamlanmasını istedi. Amazon CEO’su Jeff Bezos dronla ürün dağıtımının 2015 yılına kadar hallolacağını söylese de bu iş kural ve kanunların gelmesini bekleyecek gibi gözüküyor.

Bu arada olan hobi olarak dron kullananlara oldu. Ama havacılık dairesi onlar için özel bir kanun çıkardı: Dronların üstünde kameralar olsa da onların kullanılması için sürekli gözle görülebilecek kadar uzağa gitmelerine izin veriliyor. Gözle görme açısından çıktıkları anda, üstünde çevreyi gösterebilecek kamera da olsa onları kullanmak yasak…