Google Vertex ile yepyeni bir üretici yapay zeka devrimi başlatıyor

Üretici Yapay Zeka (GenAI), geliştiriciler, iş dünyası ve hükümetler için etkileşimli ve çok yönlü bir deneyim çağı başlattı. Tüm ülke ve şirketler bu işin bir yerinde olup dünyaya bununla birlikte hüküm sürmek istiyor. GenAI’nin potansiyeline ulaşabilmesi için, az miktarda makine öğrenimi bilgisine sahip kullanıcıların akıllı uygulamalar geliştirebilmesi gerekiyor. Bunun yanında ve bu uygulamaları yayınlayabilmesi için uygulamalar yelpazesine kolayca erişiilir ve entegre edilir olması da şart

Google’ın Vertex AI Search Vizyonu ve Genel Kullanılabilirlik
Bu hedefe ulaşmak için Google, Vertex AI Search için vizyonunu daha önce açıkladı ve Ağustos ayında genel kullanıma sundu. Şirket, şimdi Google Cloud’un Vertex AI Search’ine yeni GenAI güncellemelerini duyurdu. Bu iyileştirmeler, müşterilerin uygulamalarını daha hızlı bir şekilde hayata geçirmelerini sağlayacak, üretkenliği artıracak, veriler arasında gizli içgörüleri ortaya çıkaracak ve kullanıcı memnuniyetini daha ileriye taşıyacak.

Google Vertex AI Search’ün Entegre Platformu
Google Vertex AI Search, müşterilere uçtan uca ML iş akışlarını yönetebilecekleri birleşik bir platform sağlıyor. Önceden oluşturulmuş modelleri kullanıp ince ayar yaptırıyor ve Google Cloud’un altyapısının gücünü kullanarak kaynakları ölçeklendiriyor.

Forbes Adelaide: GenAI Arama Platformu
Forbes tarafından yakın zamanda duyurulan Adelaide beta lansmanı, Google Vertex AI’nin sunduğu değerin bir örneği: Adelaide, Forbes’un gazeteciliğini AI destekli kişiselleştirilmiş önerilerle birleştiren bir GenAI arama platformu. Google Vertex AI tarafından sunulan arama ve konuşma yetenekleri, Forbes izleyicilerinin içerik keşfini daha kolay ve sezgisel hale getirmeye yardımcı oluyor.

Kişiselleştirilebilir Yanıtlar ve Arama Ayarlama
Yeni GenAI yetenekleri, özellikle yüksek derecede özelleştirilmiş AI destekli arama gereksinimleri olan büyük kuruluşların iş ihtiyaçlarına uygun şekilde yapılandırılmış aramayı içerir. Geliştiriciler artık sunulan bilgilerin uzunluğu, tonu, tarzı ve formatı da dahil olmak üzere istemler üzerinde daha fazla kontrol sahibidir. Ek olarak, kullanıcıların farklı seçenekler aracılığıyla çıktıyı özelleştirmesine olanak tanıyabilirler. Örneğin, kullanıcılar “standart” veya “basit” bir istem görüntülemeyi seçebilirler.

Vertex AI Embeddings: Semantik Arama ve Ötesi
Vertex AI, semantik arama, sınıflandırma, dışsalık tespiti ve öneriler için kullanım durumlarını desteklemek üzere bir dizi gömme modeli sunar. Gömüler, diğer Vertex AI temel modelleri ve hizmetleriyle eşleştirilerek Vector Search’e yüklenebilir ve tahmini ve generatif AI uygulamalarını desteklemek için kullanılabilir.

Veri İndeksleme ve Yüksek Performans: Vertex Search

Vertex Search, verileri vektör gömüler olarak endeksleyerek ölçeklendirilebilir bir şekilde en alakalı gömüleri bulabilir. Yüksek veri akışını yönetebilen ve düşük gecikme süresiyle yüksek hatırlama sağlayan yaklaşık en yakın komşu (ANN) adında bir arama algoritması kullanır. Kullanıcı arayüzü de herhangi bir kodlama gereksinimini en aza indirecek şekilde güncellenmiş. Ayrıca, indeksleme süresi kısaltılmış ve filtreleme yetenekleri geliştirilmiş.