Google’a ABD’den tekel davası

Wall Street Journal’ın raporuna göre, Amerikan Federal Ticaret Komisyonu, Google’a sitenin internet arama işlerine ilişkin derin bir araştırma yapılması konusunda sivil eşdeğerli bir mahkeme çağrısı yaptı. Amerika ve küresel pazarlarda arama reklamcılığı konusunda egemen olan şirket hakkında, rakip kuruluşlar Google’ın kendi arama sonuçlarını kullandığına ilişkin suç duyurusunda bulundu.

Dünyanın 1 numaralı arama motoru olan Google ve Federal Ticaret Mahkemesi gazetenin raporuna ilişkin yorum yapmaktan kaçındı. Federal Ticaret Mahkemesi, raporla ilgili olarak, beş gün içinde daha derin bir araştırma yapılması hakkında sivil mahkeme çağrısı niteliğinde araştırma talebi gönderdi.

Amerikan tekelleşme karşıtı düzenleyici uzmanlar, Google’ın web arama endüstrisindeki egemenliğinden endişe duyduklarını belirtirken, şirket geçen Kasım ayından beri Avrupa Komisyonu tarafından gözetim altında tutuluyor. Pek çoğu, Google’ın tek başına lider olmasına tehdit oluşturan, fiyat karşılaştırma siteleri gibi dikey aramalar konusunda uzmanlaşmış rakiplerinden gelen şikayet dosyaları Google’ın aleyhine uzmanlar tarafından sunuldu.

Son zamanlarda Google’ın hisselerinde hızlı bir düşüş yaşanıyor. Yıla 600$ değerinde başlayan hisseler Perşembe günü 476,60 dolardan işlem görüyor. Google ayrıca çeşitli tekelleşme karşıtı tepkiler alacağı konusunda öngörülü davranıyor. Şirket, 2008’de Yahoo ile arama konusunda imzalamak üzere olduğu bir anlaşmadan, Adalet Bakanlığı’nın şirketi zorlayacağı yolundaki uyarısı sonucu son anda vazgeçti.