=Redhack operasyonları kapsamında iki kez gözaltına alınan ve ikinci gözaltısının ardından tutuklanan Taylan Kulaçoğlu’nun tahliyesine karar veren mahkeme gerekçeli kararını dün açıkladı. Kararda, Kulaçoğlu’nun yaptığı öne sürülen ‘hack’ eylemlerine ilişkin İçişleri, Adalet ve Millli Savunma bakanlıklarının “kendilerine yönelik sistemlerini etkileyen bir siber saldırı olmadığı” açıklamalarına yer verildi. Hakim Abdullah Bahçeci imzalı kararda 3 ayrı bakanlığın siber saldırılara ilişkin yazıları ve Emniyet Müdürlüğü’nün tespit tutanağı yer aldı.

İçişleri Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı 12 Kasım tarihli yazısında Bakanlık bilişim sistemlerine yapılan saldırılar sonucunda meydana gelen herhangi bir zarar olmadığını, Adalet Bakanlığı Kanunlar Genel Müdürlüğü 13 Eylül tarihli yazısında merkez ve taşra birimleriyle yargı birimlerindeki veri bütünlüğüne karşı gerçekleştirilen başarılı bir siber saldırı ve buna bağlı olarak çalınan veya ifşa edilen bir bilgi veya belgenin bulunmadığını, Milli Savunma Bakanlığı da 18 Haziran tarihli yazısında 2008-2013 yılları arasında bakanlığa yapılan siber saldırılarda sistemin etkilenmediğini belirtiyor. Emniyet Müdürlüğü tarafından 23 Kasım tarihli tespit tutanağında ise ‘Elde edilen e-posta adresleri ile elde edilen verilerin aynı olabileceği veya kurtarma alternatifleri de olabileceği’ şeklinde ifadeler bulunuyor. Bu yazıları dikkate alan mahkeme Kulaçoğlu’nun hakkında ikinci kez yakalama kararı çıktığında yine aynı adreste bulunmuş olmasının da altını çizerek tahliye kararı verdi. Kulaçoğlu hakkında adli kontrol uygulanması yeterli görüldü.

Yani özünde konunun geldiği yer çok enteresan: Bir hackleme yok. ama diğer taraftar bir hacker var. Bu adama hapis gerekiyor. Hacklendik deseler iş bitecek. Ama devlet hacklenmez. O yüzden de böyle muğlak ifadeler olan tuhaf haberler çıkıyor… Feci!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.