İBB 9.653 noktada ayda 60 gigabayt ücretsiz internet verecek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) hizmetlerine kolayca ulaşılmasını sağlayan süper uygulama ‘İstanbul Senin’, İBB Wi-Fi  hizmetinin giriş noktası olacak. İBB Wi-Fi ücretsiz mobil internet, cep telefonundan internete bağlananlar için sadece İstanbul Senin mobil uygulaması üzerinden kullanılabilecek. İstanbullular her geçen gün yaygınlaşan İBB Wi-fi noktalarından uygulamayı kullanarak kolayca internete erişebilecek. Ücretsiz, güvenli ve hızlı internet meydan, cadde, park, bahçe, spor alanları, kültür merkezleri, sosyal tesisler, üniversite, hastane, toplu taşıma araçları ve daha birçok kamusal alanda kullanmak isteyen herkesin hizmetinde olacak. 

BAĞLANMAK ÇOK KOLAY

Ücretsiz Wi-Fi hizmetinden faydalanmak için İstanbullular, İBB Wi-Fi karşılama ekranından ‘İstanbul Senin’ süper uygulamasını telefonlarına indirmeleri ve kayıt olmaları için ilgili servislere yönlendirilecekler.

‘İstanbul Senin’i daha önceden indirmiş olan kullanıcılar ise İBB Wi-Fi karşılama sayfalarında cep telefonu numaralarını girdiklerinde İstanbul Senin uygulamasına otomatik olarak aktarılacak. En yakın İBB Wi-Fi bağlantı noktalarını harita üzerinde görebilecek ve ek bir bilgi ya da şifre girmeden tek tıkla bu hizmete bağlanabilecekler. Ayrıca kullanıcılar kalan kota bilgilerini de anlık olarak takip edebilecekler.

21 TEMMUZ’DAN İTİBAREN SADECE İSTANBUL SENİN’DE

İstanbulluların kullanımına sunulan ve 5 milyon kullanıcı sayısını aşan İBB Wi-Fi, halen tüm kullanıcılara aylık 30 GB kota ile hizmet veriyor. Yeni uygulama ile İBB Wi-Fi hizmetine sadece İstanbul Senin uygulaması üzerinden erişiminin başlayacağı 21 Temmuz’dan itibaren ilk 3 ay boyunca, vatandaşların dilediği gibi kullanabileceği 60 GB’lik bir kullanım hakkı bulunacak.

TÜM UYGULAMA MAĞAZALARINDA

İstanbullular, iOS App Store, Google Play Store ve Huawei App Galery üzerinden İstanbul Senin’i indirip, kişisel bilgilerini girerek ücretsiz olarak üyeliklerini gerçekleştirebiliyor. Üyelik sonrası 9.563 noktada 60 GB’lık kota ile İBB Wi-Fi hizmetinden faydalanma imkanına kavuşuyorlar.

Gelelim bu haberin yorumlarına:

İBB neden internet veriyor sorularına maruz kaldım. Neden vermesin? Su veriyor ulaşım veriyor, temizlik veriyor… Altyapıların birçoğunu sağlıyor ama interneti neden sağlamasın? Bence mükemmel bir hizmet olabilir bu.

Peki bu yaptığı meşru mu? Yani Türkiye’de temizlik yapan bir şirket var da belediye onun işini elinden almıyor. Su için de aynı şey söz konusu. Ama interneti veren başkaları var. Ve siz de haberden okumuş olmalısınız, ilk üç ay ücretsiz internet denmesi sonradan bunun paralı bir hizmete döneceği anlamına geliyor olabilir…

Bunu paralıya çevirmek doğru olur mu? Mesela 2 megabit hız verse de her yerde sonsuz sınırsız verse diye düşünüyor insan… 2 megabit nedir ki? Sosyal medyaya girebilir, internet sitelerinde dolaşır ve mail atabilirsiniz. Ama doğal ve temel bir ihtiyacı karşılayacaksınız vatandaşlarınızın düşünsenize… Daha hızlı internet almak isteyenler için zaten operatörler var…

Ha bunu esas devletin yapması lazımdı tabi ki… 20 yılı aşkın süredir bunun yapılması için farklı kurum ve kuruluşlara öneriler bile verdim bilen bilir. Ancak devlet bunu hiç hoş karşılamadı, hiç d umursamadı. Millet bahçeleri, bilmem ne mitinglerinde internet vermek değil her yerde vermekti mühim olan. Ama devlet hiç oralı olmadı.

Şimdi belediye yapıyor. Elbette sonrasında ne kadar paralı veya pahalı olacak hep birlikte göreceğiz. Ama ücretsiz interneti düşünmelerinde büyük fayda var.

Bu arada İstanbul uygulamasının promosyonu olarak bile düşünülebilir bu.