IBM’e kadın eli değecek

IBM geleneksel yapısını bozmadı, içeriden yetiştirdiği adamlardan birini şirketin ikinci yüzyılının başlangıcında CEO yaptı. 54 yaşındaki Virginia Ginni Rometty, sektörde oldukça başarılı ve 1 Ocak’ta Sam Palmisano’dan devralacağı görevi için de adeta biçilmiş kaftan.

Palmisano’nun da desteğini alarak yeni bir başlangıca adım atacak olan Rometty’nin başa gelmesiyle HP’nin CEO’su Meg Whitman ile beraber dünyanın iki büyük teknoloji şirketinin CEO’sunun da kadın olması oldukça fark yaratan bir dönem yaşanacağını gösteriyor. HP biraz daha zor zamanlar geçiren bir şirket olsa da Rometty’ya kalacak olan tıkır tıkır işleyen yüksek teknoloji hizmetleri ve yazılımlarına odaklanmış oldukça parlak bir gelecek vaad eden bir miras.
Görevini yılbaşında Rometty’ye bırakacak olan Palmisano, veliahtını destekleyen bir tutumla görevinden ayrılırken geçen sene şirketten ayrılmamak için ayak diremişti. Şirketin, CEO’ların emekliliğine ilişkin kesin yaptırımları olan bir düzeni olmadığı için Palmisano emekli edilememişti ama o da bu durumu oldukça iyi kullanıp yerinde kalmıştı. Şimdi de görevini Rometty’ye bırakırken yönetim kurulunda kalarak yalnızca CEO’luğu bıraktığını açıkladı.
Palmisano, Rometty’nin vizyon sahibi, müşteri odaklı, sürekli ileriye bakan ve IBM kültürü ve şirketin kendisine tutkuyla bağlı olduğunu ve azimli olduğunu söyledi.
Forrester Research analistlerinden Bobby Cameron da Rometty’nin şirket için oldukça doğru bir lider olduğuna, birleştirici ve devamlı merak ederek yeniliklere açık kafa yapısıyla şirkete büyük fayda sağlayacağını belirtti.
Cameron ayrıca, Rometty’nin kafası çalışan, sorgulayan, merak eden ve uygulayan yapısıyla Palmisano’nun benzer karakterlerine sahip olmasıyla da büyük bir artıyı baştan kazanmış durumda olduğunu belirtti.