İdeolojik satın almacı gruplar internet sitelerini keşfediyor

Pew Araştırma Merkezi’nden gelen yeni bir araştırmaya göre yeni çıkan internet sitelerinin yarısından fazlası ideolojik içerik üreten mecralardan oluşuyor. Araştırmada incelenen 46 ulusal ve yerel haber sitelerinin yüzde 56’sının ideolojik temelli oldukları ve yerel haber merkezleri küçüldükçe yaygınlaştıkları ortaya çıktı.

Araştırmaya göre söz konusu siteler kalabalık bir iştirakçi grup tarafından yönetiliyor olsa da bir ana organizasyon tarafından kaynak sağlıyor. Daha az içerik üretmenin yanı sıra kim oldukları ve nereden kaynak sağladıkları konusunda da daha az bilgi veriyorlar. Daha tutarlı politik duruş sergileyen sitelerin belirli bir zümre tarafından kaynak sağladıkları ve şeffaflık konusunda da daha açık oldukları ortaya çıktı.
Araştırmadaki 9 liberal sitenin American Independent News çatısı altında milyarder George Soros’un kurduğu Open Society Foundations gibi kurumların bulunduğu geniş bir yelpazedeki birey ve organizasyonlar tarafından fonlandıkları öğrenildi. 12 muhafazakar sitenin ise “Watchdog” ortak adını kullandıkları ve Sam Adams Alliance grup tarafından ortaya çıkarılmış olan Franklin Center’dan kaynak sağladıkları ortaya çıktı.
Sitelerdeki konuların ise bağlantılı oldukları politik duruşlara paralel konulardan seçildikleri ortaya çıktı. Araştırmada öne çıkan bir diğer sonuç ise American Independent News’ın organize iş gücü ve çevre konularına, Watchdog.org siteleri ise hükümetin harcamaları ve etkisizliği gibi konulara odaklanıyor olmaları.
Liberal gruptan bir CEO, kendi sitelerinin tüm konularda ahlaki bir bakış açısını yürüttüklerinin altını çizdi. İyi gazeteciliğin neyin doğru neyin yanlış olduğuna yönelik bir tutum sergilemek olduğunu savunan CEO, işledikleri konularda adil olmayı benimsediklerini belirtti.
Muhafazakar grubun liderlerinden biri ise hükümetin harcamaları, sahtekarlık ya da taciz gibi konuların işleyerek söz konusu organizasyonun muhafazakar bir duruş sergilediğini vurguladı.
Araştırmaya göre işlenen konuların tüm siteler bazında bakıldığında yalnızca yüzde 2’si ikiden fazla görüşe yer verirken, bu hikayelerin yarısı yalnızca bir görüşe yer veriyor. Araştırma için Eylül 2010’dan itibaren 1.203 tane haber incelendiği, Mayıs ve Eylül 2010 tarihleri arasında ise siteler ve baş destekçilerine denetim yapıldığı açıklandı.