Instagram’da açılmış online köle pazarları

BBC mevcut internet düzeni içinde insanların bayağı meta gibi alınıp satıldığı köle pazarlarının haberini yaptı. Haberden başlıkları sizlerle paylaşmak istedim.

İnternet ya da mobil uygulamalardan ulaşılabilen sistemler üstünde açık artırma usulü köle satışı yapılıyor bugün dünyanın dört bir yanında. Ticari işlemlerden bazıları, Facebook’un sahibi olduğu Instagram’da gerçekleştiriliyor. Burada mesajlar, belli bir algoritma destekli hashtag’lerle tanıtılıyor ve özel mesajlar yoluyla pazarlık ediliyor.

Diğer girişler, Google Play ve Apple App Store tarafından onaylanan ve sağlanan uygulamaların yanı sıra e-ticaret platformlarının kendi web sitelerinde yapılıyor.

BM’nin çağdaş kölelik biçimleriyle ilgili özel raportörü Urmila Bhoola, “Mevcut sosyal medya şirketlerinin yaptıkları şey çevrimiçi köle pazarını teşvik etmek” dedi. “Google, Apple, Facebook veya başka şirketler bu gibi uygulamaları barındırıyorsa, sorumlu tutulmaları gerekir.”

Konuya dikkat çekildikten sonra, Facebook, söz konusu hashtaglerden birini yasakladığını söyledi. Google ve Apple, yasadışı etkinliği önlemek için uygulama geliştiricileriyle birlikte çalıştıklarını dile getirdi.

BBC, Instagram’da hala etkin olan birçok ilgili liste olduğunu ve Apple ve Google üzerinden kullanılabilen diğer uygulamaları buldu.

Yazıda uzun uzun Kuveyt’te yapılanlar ve köle pazarlarına girip çıkan insanlar ve başlarından geçenler anlatılıyor. Yalnızca Kuveyt. Hani sanki Arap pazarının en kötüleri onlarmış ötekiler şahane insanlarmış gibi. Bu da BBC’nin mevcut düzende ülke çıkarlarının yanında yer aldığının önemli bir göstergesi. Haber güzel ama bu işleyiş şekli buna zarar veriyor…