Intel’in bilim fuarına Türk çıkarması

Intel’in Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenlediği geleneksel Intel Uluslararası Bilim veMühendislik Fuarı’nda (ISEF) bu yıl Türkiye’yi temsil edecek proje ve ekipler belli oldu. Buyıl 62.si düzenlenen ISEF’te Türkiye 6’sı Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), 2’si de INEPO tarafından seçilen toplam 8 proje ile temsil edilecek.

Türkiye’nin genç bilim insanları, 8-13 Mayıs 2011 tarihleri arasında ABD’nin Los Angeles kentinde düzenlenecek fuarda, dünyanın dört bir yanından gelen akranları ile buluşacak, birbirinden ilginç ve işlevsel projeleriyle Türkiye’ye ödül getirmek için mücadele edecek.

Bu yıl Intel ISEF’te yarışacak Türk projeleri arasında sağlığa yararlı antibakteriyel yüzeyleriçin özel olarak üretilen düşük maliyetli bir kaplama yöntemi, Anka adlı yeni bir şifrelememodeli, süt ürünlerine antipatisi olan çocuklar için yoğurt özelliği taşıyan ekonomiksindirimi kolay sahlepsiz dondurma, antioksidan maddelerden üretilen boyar maddelerdensağlığa zarar vermeyen çocuk mobilya boyaları gibi birbirinden ilginç projeler yer alıyor.

Türkiye geçtiğimiz yıllarda da ISEF’ten ödüllerle döndü. 2009 yılında yarışan beş Türk ekibinden ikisi, Takım Projeleri Büyük Ödülü ve Özel Ödül olmak üzere iki farklı ödüle layık görülmüştü. 2010 yılında da 59 ülkeden katılan yaklaşık 1600 öğrenciyle karşı mücadeleeden gençlerimizin 7 projesinden 3’ü Türkiye’ye ödül getirdi.