İnternet denen devvar u gaddar

Türkiye’de internet konusunda yaşanan olaylara tepkiler yurt dışında da sürüyor. Ama sanılanın aksine her yorum sansüre karşı bir duruş sergilemiyor. Amerika Birleşik Devletleri’in Pensilvanya eyaletinden yapılan bir yorumda internetin tehlikelerine dikkat çekildi. Yorumda internetle ilgili şu cümleler kullanıldı: “Şimdilerde genç-ihtiyar, kadın-erkek, okumuş-okumamış hemen herkes televizyondan sonra internet denen devvar u gaddarın elinde de bir oyuncak ve bu sihirbazın meshûr bir piyonu halini almaya başlamıştır. Mevcut durumu itibarıyla o, bedeni ve cismâniyeti, ruhun ve kalbin önüne çıkararak, vicdana kezzâp döküp insan hissiyatını köreltmekte; gıybete ve iftirâya prim vererek dünya kadar bühtân bağımlısı yetiştirmekte ve bilhassa gençleri ve çocukları çirkin şeylere özendirmekte, haramlara alıştırmaktadır. Anne, baba ve eğitimciler internet kullanımını mutlaka kontrol altına almalı; çocuklarını kafa ve vücud sağlığını destekleyen sporlara yönlendirmelidir ki, ‘çocuklarınıza yüzmeyi, atıcılığı ve biniciliği öğretin’ hadisi de bize -bir yönüyle- bu ufku göstermektedir.”

Pensilvanya’da Osmanlıca İngilizce’den sonra daha yaygın ve ikinci dil olduğu için yapılan açıklamaların Türkçesini sizinle paylaşmayı bir görev biliyoruz:

“Şimdilerde genç-ihtiyar, kadın-erkek, okumuş-okumamış hemen herkes televizyondan sonra internet denen sürekli kendini tekrar eden zalimin elinde de bir oyuncak ve bu sihirbazın büşülenmiş bir piyonu halini almaya başlamıştır. Mevcut durumu itibarıyla o, bedeni ve beden sahibi ola halini, ruhun ve kalbin önüne çıkararak, vicdana kezzâp döküp insan hissiyatını köreltmekte; arkadan dedikoduya ve iftirâya prim vererek dünya kadar iftira bağımlısı yetiştirmekte ve bilhassa gençleri ve çocukları çirkin şeylere özendirmekte, haramlara alıştırmaktadır. Anne, baba ve eğitimciler internet kullanımını mutlaka kontrol altına almalı; çocuklarını kafa ve vücut sağlığını destekleyen sporlara yönlendirmelidir ki, ‘çocuklarınıza yüzmeyi, atıcılığı ve biniciliği öğretin’ hadisi de bize -bir yönüyle- bu ufku göstermektedir.”

Gelelim konuyla ilgili yorumlarımıza… Bu yazı son iki aydır yaptığımız sansür tartışmalarında bize oldukça önemli bir “ışık” olmuştur. Şe sebeple:

  1. Bir anda nereden çıktığını bilemediğimiz hızlı filtreleme mekanizmasının sırrı çözülmüştür
  2. Cismani sitelere neden bu kadar karşı çıkıldığı belli olmuştur.
  3. Pensilvanya’da internet bağlantısı olarak Verizon 15 megabit hızı 49.99 dolara vermektedir. Bu yüzden bu bölgede internet çok tercih edilmemektedir.
  4. İnternetin alternatifi yüzme ve atçılıktır.