Umarım onların tuttuğu leoparın kuyruğudur

4 Mayıs sabaha karşı 03:04’te Ekşi Sözlük’ün kurucusu SSG acı bir mesaj yazdı. Bu mesajda Ekşi Sözlük’ün tüm altyapısının barındırıldığı sourtimes.org’u bünyesinde tutan Sadecehosting’e kapatılacak siteler listesi gönderildi TİB tarafından. Bu listede sourtimes.org da vardı. Katalog suçlardan hüküm giymişti Sözlük. Bilindiği gibi katalog suçlar müstehcenlik, fuhuş, çocukların cinsel istismarı gibi şeyleri kapsıyor. Gönderilen “emir”de Sözlük’ün bu katalogdakilerden hangisine uyduğu söylenmiyordu. Ama emir basitti: Kapatın ve sonucu da bize bildirin…

SSG’nin konuyla ilgili görüşlerini ve kapatma emrini bu adresten okuyabilirsiniz. Ama konuyu özetleyen cümlesi şudur: Leopar’ın kuyruğunu tutmayacaktın TİB. Şimdi sakın bırakma. Mesaj umarım “ilgili” herkesin anlayabileceği kadar basittir. Zorlanılması durumunda seve seve söylenmek istenen şeyleri dile getirmeye hazırım.

Konuyla ilgili gelişmeleri twitter ve facebook üzerinden de takip edebilirsiniz.

İlk bir saat 15 dakikada SSG’nin yazdığına 225 yorum geldi. Siz bu satırları okurken muhtemelen bu sayı katlamış olacak.

Ekşi Sözlük’ün bu ülke için ne ifade ettiğini anlatmak benim işim de değil haddim de… Bilmesi gereken herkes bu sitenin ne olduğunu biliyor. Sözlük bu tür tehditlere ilk kez muhattap kalmıyor. Daha önce boş yere aylarca yasaklandığı da oldu. Ama hep hukuk bir başka deyişle Sözlük kazandı.

Şu anda TİB karşısında konuyla ilgili Türkiye’nin en hazırlıklı avukatını bulacak. Bana söylediği maksatlı yayın yapan bir takım medya yakıştırmasını kendisine uygun hukuki dille iade eden birilerini bulacak karşısında. Korkutup sinhdiremeyeceği bir patron, kandırıp bezdiremeyeceği bir servis sağlayıcı ile muhattap kalacak. Bundan sonra artık tedbir mi der, yanlış anlaşılma mı der, maksatlı yayın mı der, hep birlikte göreceğiz.

Benim SSG’nin söylediklerine atfen tek bir temennim var: Umarım TİB’in tuttuğu leoparın kuyruğudur.