İnternetten müzik indirene casus bedava

casus yazilimBen gazeteciliğe başladığımdan bu yana devletin yaptığı çok fazla saçma sapan şey gördüm. Ancak hayatımın hiçbir evresinde bu kadar saçmalayableceği aklımın ucundan bile geçmemişti: Devlet internetten korsan müzik indirdiğini saptadığı insanların bilgisayarlarına onları takip edebilecek korsan yazılımlar yükleyecekmiş!

Bugünkü gazetelere yansıyan haberler aslında yeni değil. Bundan yıllar öncesinden beri evlerine korsan yazılım ve müzik indirenlerin yakalanacağı söylentileri çıktığından beri bunu söylüyordum ben: “Nasıl yakalaycaksınız? Onların evlerine giren her datayı kontrol ediyor musunuz? Böyle bir kontrol olmadan indirilen şeyin müzik mi yazı dosyası mı olduğunu, korsan mı yoksa kendi malı mı olduğunu nasıl bilecckesiniz?”

Dün Antalya Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Savaş Bozbel, yaptığı açıklamada meclisten geçmesi beklenen kanun tasarısının yasalaşması halinde, izinsiz film ve müzik indirenlerin internet servis sağlayıcıları tarafından tespit edileceğini belirterek; “Kanun koyucu sizin bilgisayarınıza casus yazılım gönderecek. Siz güvenli şekilde internette sörf yaptığınızı sanırken bu yazılım sayesinde bilgisayarda hangi işlemleri yaptığınız ve hangi hak ihlallerinde bulunduğunuz tespit edilecek. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından da bu yazılım onaylanacak” dedi.

Böyle bir şey olursa ne olur?

  • Devlet kimin gezici kimin yandaş olduğunu daha iyi anlar, onun için iyi olur aslında
  • Devletimiz dünyada vatandaşını açık bir biçimde takip eden ilk yapı olarak tarihe geçer
  • Vatandaşımız artık korsan yazılım ve müziğin pşinden koşmaz. Bildiğiniz gibi vatandaşın bu konudaki tek korkusu casus yazılımlar
  • Ülkemizden milyarlarca çok büyük yazılımcı çıkar. Bildiğiniz gibi yazılımcıların çıkmamasının tek sebebi her yıl onbinlercesinin piyasaya sürdükleri yazılımların kopyalanması ve bu yüzden yazılımcıların yüz milyonlarca dolar kaybetmesi
  • Ülkemizden her sene en az 18 dünya starı çıkar
  • Çok büyük rezillik çıkar.

Eğer halkımız buna karşı sesini çıkarmayacaksa hemen kapatacağım interneti, o halkla aynı yere girmek istemiyorum…