IPTV yanıbaşımıza kadar geldi

Hayatlarımızı değiştirmek için gününü bekleyen IPTV en sonunda gerçek kimliğine kavuşuyor. Şimdilik sadece bilgisayarlardan kullanabildiğimiz Tivibu hizmeti gerçek IPTV yapısına kavuşuyor.

TTNET Genel Müdürü Tahsin Yılmaz, Tivibu adını verdikleri hizmeti bundan sonra ”Tivibu Ev” olarak adlandıracaklarını  belirterek, 2010 yılının Eylül ayında İstanbul, Ankara ve İzmir’de pilot uygulamasını başlattıkları ”Tivibu Ev”i bugün 30 ilde aynı anda devreye aldıklarını bildirdi. Yılmaz, TTNET’in, iletişim teknolojilerinin 3 temel unsuru internet, televizyon ve telefon hizmetlerine hep birlikte hzmete sunduğunu söylerken Türkiye’de yapılan araştırmaların, televizyon izleme alışkanlığının oldukça ileri seviyede olduğunu ortaya koyduğunu, insanların günde 4 saate yakın televizyon izlediğini, geniş bant internet hizmetlerinin devreye girmesiyle halkın internet kullanımında da önemli seviyeye geldiğini ifade etti.

Yılmaz, tüm dünyada iletişim teknolojilerinin son trendi olan, internet, TV ve telefonu içeren üçü bir yerde paketlerini, Türkiye’de ilk kez hayata geçiren şirket olduklarını vurgulayarak, ”İnternet ve televizyonu, bilgisayarla birleştirme adına bir servise imza attık. Hayatı değiştiren işler yaptık. Canlı yayını durdurmak, geriye, ileri almak, kaçırılan dizileri, programları bir hafta
boyunca sistemde tutmak… Geçen yıl ‘Tüm bilgisayarları televizyon, DVD mağazası, sinema salona haline getireceğiz’ dedik” diye konuştu.
Bir yıl içinde WEB TV servisi abonesinin bir milyona yaklaştığını, bunun büyük bir başarı olduğunu anlatan Yılmaz, şöyle devam etti: ”Bulunduğumuz yerde durmayacağız, devam edeceğiz.Bunu yakın zamanda mobil telefonlara, cep telefonlarına, tabletlere taşıyacağız. Artık kontrol, kullanıcılara geçiyor. Kullanıcı, istediği yayını, istediği içeriği istediği yerde, zamandan mekandan bağımsız izleyebilecek. Kullanıcıya seçim hakkı veriyoruz” dedi.

Fransa’da 20 milyondan fazla geniş bant internet kullanıcısının 10 milyona yakınının IPTV abonesi olduğunu belirten Yılmaz, ”Almanya’da 26 milyon geniş bant kullanıcısı varken 1,5 milyon IPTV abonesi var. Hırvatistan 2009 yılında IPTV açmış, 790 bin abonesi var, bunun yüzde 34’ü hemen IPTV’yi benimsemiş” dedi.

Yılmaz, ”Tivibu WEB başlangıç paketi 1 lira, standart paketi 4 lira ve standart plus paketi 8 lira. Standart pakette 86 kanal ve sayıları binleri bulan film var. Şu anda 1 milyona yakın müşteri, bu hizmetlerden yararlanıyor. ”Tivibu Ev”
paketinde de 3 paket var. Başlangıç paketi 9,9 lira, standart paket 19,90 lira, standart plus paketi 29,29 lira. Burada 10 tanesi HD olmak üzere toplam 106 kanal var. Sayıları binden fazla olan filmler var. Bir müşteri günde bir film izlese yılda 365 film eder. Aynı zamanda ekstra ücret karşılığında verilen sinema kanalları da var. Müşteri bu paketlerden hangisini alırsa, bunun paralelindeki
Tivibu WEB paketi kendisine ücretsiz olarak hediye edilecek.” açıklamasını getirdi

TTNET’in IPTV hizmeti ”Tivibu Ev”e bugünden itibaren Adana, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Karabük, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Sakarya, Samsun, Tekirdağ, Trabzon ve Van illerinden de ulaşılabilecek.