Hacker grupları LulzSec ve Anonymous, Pazartesi günkü açıklamalarında İtalyan polisinin web sitesine saldırdıklarını belirterek, yaptıklarına da İtalyan Operasyonu adını verdiklerini duyurdu. İtalyan polisi web sitelerinin hacklendiğini onayladı ancak herhangi bir bilginin alınıp alınmadığına dair bir açıklama yapmadı. Hackerların bir blogda paylaştıklarına göre saldırıda, sanal polisin sahip olduğu yasa dışı ve ahlaksız uygulamalara dair önemli bilgileri ortaya çıkardıklarını belirttiler.

Açıklayacakları raporda Sanal Suçlar ile Mücadele ve Kritik Altyapıyı Koruma (CNAIPIC) kanallarına ilişkin Avrupa’daki suistimalleri duyuracaklarını belirttiler. Açıklamaların, http://anonops-ita.blogspot.com üzerinden duyuralacağı ve şimdiye kadar ele geçmiş olan 8 MB’a yakın büyüklükteki bilgilerin İtalyan hükümetinin Avustralya, Belarus, Mısır, Rusya ve Ukrayna ile ilgili olduğu belirtildi.
2008 yılında oluşturulmuş olan CNAIPIC, Anonymous ve LulzSec’in saldırıdan yalnızca iki gün önce yaptığı hükümetler ve özel şirketlere yönelik harekatlarının süreceğinin belirtmeleri üzerine gerçekleşmesi ise dikkat çekici. A.B.D.’de 16 ve Avrupa’da 5 kişinin tutuklanmasından etkilenmeyeceklerini belirten gruplar, başta LulzSec olmak üzere İngiltere’deki tutuklamalardan sonra hackleme operasyonlarına devam etmeyeceklerini duyurmuşlardı.
FBI ve CIA’in sitelerine saldırıda bulunmadan önce adı Sony ve Nintendo video oyunları ile adını duyuran ekipler, Rupert Murdoch News Corp. şirketinin web sitesina yaptığı online saldırı ile de kendilerinin sıkça söz ettirmişti.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.