Japonya Oyun Oynamıyor, Fantezi Kurmuyor

Ne kadar hazırlanırsa hazırlansın Japonya dünyada hiç kimsenin geçmediği bir dönemden geçiyor. Bizde on binlerce kişinin öldüğü depremin onlarca katı büyüklüğünde bir deprem, yetmezmiş gibi tsunami o da yetmezmiş gibi eriyen nükleer santrallerle savaşıyor. Bu santrallerin doğru olup olmadığı, etik engelleri, tehlikeleri konuşuladursun tüm ülkede enerji sıkıntılarının yaşanacağı bildirilmeye başladı.

Bunun üzerine harekete geçen teknoloji firmaları, özellikle de eğlence sektörü ellerinden geleni yapmak için seferber oldular. Ülkenin en büyük firmalarından Square-Enix online oyunları Final Fantasy XI ve XIV’ün sunucularını destek maksatlı olarak kapattı. Oyuncuların buraya girmek için kullanacakları PS3 ve PC’lerinden de tasarruf yapılması bekleniyor.

Ülke dünyada en çok nükleer enerji ile yüz yüze kalan halka sahip. Bunun üstesinden gelmek için Sega, Yakuza isimli oyununu, Sony, Motorstorm Apocalypse oyununu, Microsoft da Kinect için gerçekleştireceği etkinliğini ileri bir tarihe erteledi.