Virüsler yayılmak için elden ele dolaşan USB’leri seçti

ESET’in analizlerine göre 2011 yılı Şubat ayında tüm dünyada en yüksek karşılaşılan tehdit, USB Flash Disk gibi çıkarılabilir aletler yoluyla bulaşan virüsler oldu. USB belleklerin çok kullanışlı ve popüler olması, virüs yazarlarının da iştahını kabartıyor. Geçen ayın birincisi olan Conficker solucanı ise ikinci sıraya düştü.

NOD32’nin yaratıcısı ESET tarafından Şubat ayında derlenen verilere göre, INF/Autorun, %5.53’lük görülme oranı ile dünyadaki en yaygın tehditlerin başında geliyor. En sık tespit edilen ikinci tehdit ise %3.78 ile Win32/Conficker, üçüncü tehdit ise %2.20’lik oranıyla online oyunlardan bulaşan “Win32/PSW.OnLineGames” oldu. INF/Autorun, ESET’in Windows sistemlerde Autorun.inf dosyası yoluyla sisteme zararlı yazılım bulaştırılmasını sağlayan tehditlere verdiği genel isim. Autorun.inf dosyası, USB Flash Disk gibi çıkarılabilir aletlerin bilgisayara takıldığında otomatik olarak çalıştırılmasını sağlıyor. Çıkarılabilir medyalar çok kullanışlı ve popüler. Virüs yazarları da bunun farkında.

INF/Autorun, tüm dünyanın yanı sıra %4.63 ile Avrupa’nın (EMEA Bölgesi) da lider tehdidi durumunda. Ülkelere göre tespit oranları ise şöyle: Polonya (%6.39), Ukrayna (%5.6), Litvanya (%5.56), Rusya (%4.89), Avusturya (%3.84), Güney Afrika (%9.24) ve İsrail (%6.16).

ESET uzmanları, bu tür tehditlerden korunmak için sistem yamalarını güncel tutmayı, Autorun yani “otomatik çalıştır“ özelliğini devre dışı bırakmayı ve güncel bir antivirus yazılımı kullanmayı öneriyor.