Kablosuz internet GPS’i bozacak

Amerika’da hayata geçirilmesi düşünülen çok hızlı kablosuz internet bağlantısının uydudan sağlanan GPS, yani konum temelli uygulamalara parazit yapacağı ve onları bozacağı öngörülüyor. Tabii ki konum temelli hizmetlerin ne kadar yayıldığını düşünmeden bu işin sonuçlarını hesaplayabilmek mümkün değil: Yeni internet bağlantısının yaratacağı frekans gürültüsü yüzünden ambulanslar, polis arabaları ve hatta uçaklar nerede olduklarını söyleyemeyecek, GPS sistemine bel bağlayanlar çok ciddi sorun yaşayacak.

Sorun Virginia eyaletinde LightSquared genişbant internet için havadaki dalgaları kullanma izninin verilmesiyle başladı. İnternet dağıtımı için kullanılan sinyallerin doğası GPS ekipmanları üreticilerini ayağa kaldırdı ve bu alanda çok büyük aksaklıklar yaşanacağına dikkat çekildi. Sinyallerin dağıtımı sırasında GPS ayarlarının bozulmaması için yapılması gereken teknik değişimler “milyarlarca” dolara malolacak gibi gözüküyor. İşin en kötü tarafı ise bu yatırımları kimin yapacağı veya yapması gerektiği belli değil. Devlet yetkilileri servis sağlayıcı olan  LightSquared’i yıl sonuna açacağı hızlı iletişimi sorunların ortadan kaldırılana kadar çalıştırmamaları konusunda uyardılar.

Hem LightSquared, hem de ABD’nin BTK’sı olarak tanımlayabileceğimiz FCC, bu iki sistemin birbirine zarar vermeden ortak olarak çalışabileceğinde ısrarcı. Ancak GPS cihazlarını üretenler şirketler bu frekans kirliliğinde, hassasiyet gerektiren cihazların zarar göreceğine eminler.

Çıkabilecek en büyük sorun olarak uçakların yüzde 40’ının etkilenmesi göstekiliyor. Zira radyo dalgaları ile yer belirleme ne yazık ki her zaman işe yaramıyor ve bunun için GPS kullanılıyor. BU uçakların pilotlarının rota dışına çıkabileceği ve bunun farkına varmayabileceği korkusu tüm hava taşımacılığının korkulu rüyası haline geldi.

Eğer bu sistem devreye girerse sadece GPS vericileri üstünde değişiklikler yapmak yetmiyor, on milyarlarca dolarlık son kullanıcı cihazının da değişmesi gerekiyor.