İnternette güvenli alışverişe debit kart da katıldı

İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde “tam güvenlik” sağlayan Verified by Visa platformu artık Visa Electron banka kartlarıyla da internet üzerinden güvenli alışveriş yapma imkanı sunuyor. Bilineceği üzere banka kartları veya diğer tanımıyla debit kartlar, kredi kartının bir takım özelliklerine sahip değil. Ama bunun yanında sadece bankadaki para kadar alışveriş yaptırması ve kredi kartı faizi olmamasıyla oldukça ilgi görüyor.

“Verified by Visa” sanal alışverişlerde sahteciliği önlemek ve güvenli alışveriş yapılmasını sağlamak amacıyla Visa Europe tarafından geliştirilen, etkili bir kimlik doğrulama sistemi. Kartı çıkaran banka, üye işyeri ve Visa’nın geliştirdiği 3D Secure protokolüne dayanan Verified by Visa, e-Ticaret işleminde yer alan tüm taraflar arasında güvenli iletişim sağlıyor.

Bugüne kadar Visa kredi kartları ile Verified by Visa logosu bulunan internet sitelerinden Visa güvencesi ile alışveriş yapan kart sahiplerinin artık Visa Electron banka kartları ile de internet üzerinden güvenli alışveriş yapabileceklerini belirten Visa Europe Türkiye Ülke Direktörü Nur Öztin Kurak, “Verified by Visa platformu Visa Electron kart sahiplerinin elektronik ticarete olan güvenini artıracaktır. Bu uygulama ile Visa Electron banka kartlarının alışverişlerde kullanımını artırmaya yönelik önemli bir adım daha atıldı. Biz Visa Electron’un ATM’lerden para çekmek yerine doğrudan alışverişlerde kullanımını destekliyoruz. Artık elektronik ticaretin yaygınlaşması ile beraber Visa Electron kartlarının özellikle gençler tarafından daha çok benimseneceğine inanıyoruz” dedi.

Verified by Visa, Visa kart sahiplerine olduğu kadar üye işyerlerine büyük faydalar sağlıyor. Bu sistem sayesinde kart sahiplerine olduğu kadar, sanal ortamda satış yapan üye işyerleri açısından da sahtecilik en aza indiriliyor. Diğer ödeme sistemlerinden farklı olarak, Verified by Visa platformunu destekleyen üye işyerleri herhangi bir sahtecilik durumunda korunacağından, para ve zaman kaybına uğramıyorlar. Böylelikle hem üye işyeri hem kart sahibi sahtecilik durumunda korunmuş oluyor. Verified by Visa sistemi tüm üye işyerlerinin internet sitelerine kolayca uygulanabiliyor.

Ülkemizde ilk etapta 23 milyonu aşkın Visa Electron banka kartı internette güvenli alışveriş için Verified by Visa platformuna taşınıyor. Bu hizmeti vermeye başlayan Visa üyesi bankalar Ziraat Bankası, İş Bankası, Finansbank ve Garanti Bankası oldu. İlerleyen günlerde Visa Electron kart portföyünün tamamının Verified by Visa platformuna taşınması ile birlikte 45 milyon Visa Electron banka kartı sahibi internette güvenli alışveriş imkanına kavuşacak.

Verified by Visa, sanal alışverişler ve telefon üzerinden yapılan alışverişlerde güvenli kimlik doğrulaması yaparak tam güvenliği sağlayan bir sistem. Verified by Visa’nin amacı, fiziksel alışverişlerde olduğu gibi sanal alışverişlerde de Visa kart sahiplerine ve üye iş yerlerine güvenlik sağlamak. Bu güvenlik platformundan yararlanmak Visa Electron kart sahiplerinin sisteme bir defaya mahsus kayıt olmaları gerekiyor. Sisteme kayıt olma işlemi herhangi bir program indirmeyi gerekli kılmadan, kart sahiplerinin kendi bankalarından kolayca gerçekleşiyor.