Yeni bir araştırmada, ulusal kablosuz yayın ağının, havacılıktan yüksek hassasiyetteki zamanlama ağlarına ve navigasyon cihazlarında kullanılan GPS sistemlerine kadar pek çok alanda çakışma sorunu yaşadığı belirtildi. Teklifte yapılacak değişiklikler ile söz konusu çakışmayı tamamen ortadan kaldırılamasa da azaltılabilir görüşü yaygın.

Las Vegas’ta yapılan testlerin sonuçlarına göre Federal İletişim Komisyonu (FCC) üzerindeki, şebeke sahibi LightSquared’i engellemesine ilişkin baskı her geçen gün artıyor. Çünkü şirketin sunmuş olduğu sistem AT&T ve Verizon gibi devlerin sistemleri ile rekabet edecek nitelikte.

FCC, Ocak ayında LightSquared’e sistemi kurabilmesi için onay vermiş olsa da birimin yaptığı açıklamaya göre sistemin, GPS sistemleri ile karışma sorunu çözülene kadar kullanılmasına izin verilmemesi gerekiyor. LightSquared ile yapılan görüşmeler sonrası çakışma problemi çözülebilecek gibi görünüyor. Ancak GPS ekipman üreticileri ve GPS teknolojisini kullanmakta olan şirket ve devlet kurumları, planlanan şebekenin GPS için kullanılmakta olan hava dalgalarına çok yakın bir konumda bulunduğundan dolayı sistemlerini bozacağı konusunda uyardı.

GPS sistemleri üreticisi Trimble Navigation Ltd.’nin kurucu ortaklarından Charles Trimble’ın yaptığı açıklamaya göre FCC’nin LightSquared’in sinyallerine alternatif olarak fizik kurallarına aykırı gelmeyen başka çözümler araması gerekiyor. FCC, özel çalışma grubu ile beraber kamuoyundan gelecek yorumları alarak raporu gözden geçirecek.

GPS sektöründen gelen tepki karşısında LightSquared, geçen hafta şebekesini GPS frekanslarının bulunduğundan farklı bir konumdaki hava dalgası sahasını kullanarak konumlandıracağını açıkladı. Aynı zamanda sinyallerin en düşük güç seviyesinde yollanacağını belirterek herhangi bir GPS sistemine engel olunmayacağına değindi. Testlerin büyük çoğunluğu şirketin orijinal planında açıklanan kullanım yöntemi baz alınarak uygulandı. Test sonuçlarından bazıları şu şekilde:

– Havacılıkta kullanılan GPS sistemleri normal irtifada uçuş yapan uçaklarda ülkenin tüm bölgelerinde kullanılamaz hale gelebilir.

– Hücresel cihazlardaki GPS alıcıları LightSquared’in baz istasyonlarına belli yakınlıktaki bölgelerde çakışmalar yaratabilir.

– Uzayda konumlandırılan ve NASA’nın kullanmakta olduğu GPS alıcıları etkilenebilir.

LightSquared, söz konusu çakışma problemleri GPS alıcıları kendi bantlarının dışındaki, hatta lisansları LightSquared’de bulunan frekansları aldıkları için GPS endüstrisinin kendisinden kaynaklananan bir problem olduğu yolunda açıklamada bulundu. FCC, LightSquared’in kablosuz yayın şebekesi projesini kabul etmeden önce bu konuda hiçbir problem yaşanmamıştı.

Şimdiye kadar bu hava sahası limitli kablosuz hizmetin bulunduğu bölgelerde uydu iletişiminin gerçekleştirildiği kapsama problemlerini gidermek için kullanılıyordu. LightSquared de ayrıca sorunun GPS cihazlarına tanesi 5 cent olan daha kaliteli filtreler takılarak giderilebileceğini belirtti. GPS üreticileri ise bu filtrelerin henüz bulunmadığı ve test bile edilemediği için LightSquared’in önerisi olan çözüme şüpheli bakıyor. Söz konusu filtrelerin cep telefonlarında gömülü şekilde geldiği gibi bazı GPS alıcılarında kullanılabilir ancak tamamında kullanımının mümkün olmadığını eklerken pil ömrünü ve performansını zayıflatacak olduğu eklendi.

GPS üreticisi Garmin Ltd.’den bir mühendisin açıklamasına göre hali hazırda kullanılmakta olan milyonlarca GPS cihazına bunun uygulanması mümkün değil. Çalışma grubu ise GPS ekipmanlarına yeni filtreler takmanın hem çok maliyetli hem de 10 yıl gibi çok uzun zaman alacak bir çalışma olacağının altını çizdi.

FCC, LightSquared’in GPS sistemlerine zarar vermeyeceğini vaad ederken şirketin başarılı olmasını istediğini belirtiyor. FCC söz konusu şebekenin online uygulamalar, mobil video ve diğer geniş bant bağlantısı gerektiren kablosuz uygulamalar için son derece gerekli olan mobil geniş bant hizmetleri için daha fazla hava dalgasının kullanılması konusunda devlet desteğini sağlıyor. FCC aynı zamanda LightSquared’in A.B.D.’nin tümüne yüksek hızda internet hizmeti sunulması konusunda büyük destek sağlayacağını belirtti. Toplu şebeke erişimi sağlamayı planlayan şirket, 2015’te 260 milyon Amerikalı’ya hızlı internet hizmeti ulaştırma konusunda güvence verdi.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.