Cihat yanlısı popüler bir forum sitesi çökertildi ve terörle mücadele uzmanları sitenin hacklendiği yolunda yorum yaptılar. Sanal güvenlik analistleri Al-Shamukh adlı forum sitesinin ustaca düzenlenmiş bir sanal saldırı tarafından alt üst edilmekle kalmayarak aynı zamanda sunucuları da çökertilmiş bir durumda olduğu bilgisini verdi.

Cihat yanlısı web sitelerini takip eden terörle mücadele uzmanı Evan Kohlmann siteyi El Kaide’nin başlıca propagandacılarının forumu olarak tanımlıyor. Kohlmann, sitenin birkaç ayda bir internet sağlayıcılarını değiştirdiğini, ancak son dönemlerde açık edilen bir sır haline geldiğini ve Batılı bir hükümet tarafından içerdiği gizli bilgilerin kullanıldığını belirtiyor.

Kohlmann, ” Bu tür siteler ajan uydular gibidir ve düşmanlarınız hakkında pek çok bilgiyi toplamak için inanılmaz yolları içerirler.” şeklinde yorumda bulunurken bu tür sitelerin çökertilmesinin sahip olunan ajan uydularının imha edilmesine benzetiyor. Kohlmann, A.B.D. hükümeti içinde de sitenin varlığına dokunulması konusunda fikir ayrılıkları olduğuna değindi.

Diğer sanal uzmanlara göre site, cihat yanlısı popüler bir site izlenimini koruyor. El Kaide’nin medya operasyonlarını gözlemlemekle bir ömür geçirmiş terörizm uzmanı olan Jarret Brachman’a göre ise Al-Shamukh sitesi “e-cihat yanlısı” şahıslar için en güvenilen ve uğrak bir nokta. Brachman, eğer site yakın bir zamanda ayağa kaldırılmaz ise üyelerinin yarıdan fazlasını kaybederek başka forumlara kayacağı ve tüm üyelerin sitenin geri gelmesini dört gözle bekledikleri öngörüsünde bulunuyor.

Amerikan Savunma Bakanlığı geçtiğimiz günlerde El-Kaide’nin internet operasyonlarından haberdar olduklarını açıklarken durum ile ilgili özel bir yorumda bulunulmayacağını kaydetti.

Kohlmann ise web sitesinde yaşanan sorunların arkasında hükümetin bile var olabileceğini söylerken, eğer bu durum doğru ise hükümet yetkililerinin El-Kaide’nin sitesine bu ilk müdahalesi olmamış olacak. Amerikalı ve İngiliz yetkililer, İngiliz istihbarat otoritelerinin geçmiş dönemde El-Kaide’nin İngilizce yayın yapan internet dergisi Inspire’dan bomba yapımı ile ilgili bilgileri çekip yerine kek tariflerini koyarak gerçekleştirdikleri müdahalelerini kabul etti. Ancak site yalnızca birkaç gün süresince çökertilmiş şekilde kalıyor. Amerikalı yetkililer de siteyi çökertmektense gözlemlemenin daha doğru olacağı kanısına vardı.

Bir web sitesinin sunucularına aşırı yüklenerek siteyi açmak için pek çok talep göndermek sıklıkla kullanılan bir hackleme yöntemi. Ancak sanal uzmanlar bu olayda başvurulan yöntemin çok daha karmaşık olduğu şeklinde görüş bildirdiler.

Keynote Systems adlı internet ölçüm şirketinin verdiği bilgiye göre bu saldırı sonrası site dünyada 14 şehirde kullanılamaz hale getirilmiş. Keynote’un sözcüsü Dan Berkowitz, görünüşe bakılırsa biri sitenin internet alanını çalmış ve siteye girildiğinde başka bir alana yönlendirilecek şekilde bir kurguyu uyguladığını söyledi.

Kohlmann ise siteyi yönetenlerin, içeriği çok kısa bir süre içerisinde geri getirmeleri sonucu oldukça temkinli ve dikkatli olduklarını kaydetti.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.