Malınız gelsin diye cebinizi verirseniz reklam da gelirmiş

Malınız gelsin diye cebinizi verirseniz reklam da gelirmiş

block_sms_spam_filter_message_how_angry_mobile_phoneAslında şirketin adı çok önemli değil. Ama haberin tutarlı olması için ismini vermek durumundayım: GittiGidiyor’dan bir SMS geldi. Metin şöyle:

Bilgilendirme: Iletisim onayiniz dogrultusunda tarafiniza kampanya ve indirimler ile ilgilli SMS gonderimleri yapilmaktadir. SMS gonderim listemizden cikmak icin GITTIGIDIYOR RET, iletisim icin GG ILETISIM yazip 4933’e gonderebilirsiniz. Mersis: 0396045885100010 SS:DATAPORT

Benim çok hassas olduğum bu konuda yine tüylerim diken diken oldu. Çünkü ben bu kuruma herhangi bir şekilde bana reklam göndermesi için onay vermedim. Çıkabilmek için neden kendimi zora sokayım sorusu beynimi son derece rahatsız etti.

GittiGidiyor’un iletişim ajansına konuyla ilgili rahatsızlığımı dile getirip bir açıklama istedim ve aşağıdaki gibi bir metin geldi şirketin hukuk direktörü Serdar Yılmaz’dan:

Size gelmiş olan bu mesaj tamamen ticari iletişimi düzenleyen kanun ve yönetmelik doğrultusunda iletilmiştir. Bu kanun ve yönetmeliğe göre; kanunun yürürlük tarihi olan 01.05.2015’ten evvel doğrudan mal veya hizmet teminine yönelik işlemler sırasında elektronik ileti adresinin verilmiş olması halinde, tüketicinin ticari elektronik ileti gönderimi için onay verdiği kabul edilmiştir. Ek olarak ilgili kanun ve yönetmelik, yürürlük tarihinden sonra veri tabanında kayıtlı bulunan kullanıcılara ret hakkı tanımak suretiyle bilgilendirme yapılabileceğini de düzenleme altına almıştır. Bu kapsamda tarafınıza gönderilen SMS, sizden ticari ileti göndermek adına onay almak için değil; 2003 yılından beri ‘Serrat’ kullanıcı ismi ile üyemiz olmanız, başka bir anlatımla mevcut veri tabanımızda kayıtlı olmanızdan dolayı bilgilendirme amaçlı gönderilmiştir. Bu doğrultuda halihazırda SMS izni olan kullanıcılarımıza bilgilendirme yaparak diledikleri takdirde kolayca SMS izninden çıkmaları için yönlendirme yaptık.

Metnin diğer bölümlerinde benim adımı bu listeden çıkardıklarını da eklemişler sağolsunlar.

Ancak benim derdim bana SMS gelmemesi ya da adımın listeden çıkarılması değil. Ben bunu kendim için istemiyorum. 2003 yılında yaptığımız bir televizyon programı için bu siteye üye oldum. Hatta o zamanki sahiplerini televizyona çıkarıp birlikte şekillendirdik programımızı. O zaman telefonumu gönderimlerde sorun çıkarsa beni bilgilendirmeleri amacıyla vermiştim.

GittiGidiyor’un da burada bir suçu yok kanunu yapanlar ya da onları yanlış yönlendirenlerin kötü niyeti bu: Benim bir işimi görmek için telefonumu vermem, onların bunu reklam amaçlı kullanabilecekleri anlamına gelmiyor. Gelmemeli. Arabanızı servise veriyorsunuz, diyorlar ki bitince sizi haberdar etmemiz için telefonunuzu verir misiniz. Tabi deyip veriyorum, ondan sonra gelsin reklam SMS’leri. Bu mudur?

Gerek iletişimleri gerekse hukukun en üst birimindeki kişinin ağzından işi halletme motivasyonu, bu kurumun dürüst biçimde iş yaptığının göstergesi. Ama acaba istemiyorsanız şu şekilde çıkın demek yerine “siz bize sair sebeplerden dolayı numarnıızı vermişsiniz. Müsaitseniz reklam da göndereceğiz ne dersiniz” deseler daha iyi olmaz mıydı? Çünkü mevcut kanunun yapılma amacı çıkmak için değil sisteme sokmak için şirketlerin izin alması üstüne kurulu olmalıydı…

Bu kanunun böyle çıkmasını sağlayan tüm çakallara bir kez daha selamlarımı gönderiyorum.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş