Mehmet Şimşek iyi oyuncuyum dedi ve ekledi: Sansür yok!

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ‘Hiçbir şekilde internette bir sansür olmayacak’ dedi. İnternete geniş zaman ayırdığını ifade eden Şimşek, ‘Siyasetten önce ciddi bir oyun düşkünlüğüm vardı’ diye konuştu.

Batman’da basın mensuplarının internete ilişkin sorularını yanıtlayan Şimşek, kolay erişimin önemine dikkat çekti. Mehmet Şimşek, ‘Vatandaşlarımızın sorunlarını bire bir bana aktarabilecekleri platformları oluşturmak çok önemli. Ben gerek web sitem, gerek twitter hesabım, gerek facebook, gerek youtube, gerek flicker, bütün bunları yoğun olarak kullanan bir insanım ve zaman da harcıyorum’ dedi.

İnternet üzerinden oynanan oyunlara ilişkin merakının sorulması üzerine Şimşek, ‘Siyasete girdikten sonra hemen hemen olmadı dersem doğru olur. Öncesinde ciddi bir oyun düşkünlüğüm vardı. Daha çok strateji oyunlarını, ‘sim city’ gibi oyunları oynardım.Age Of Empires’a başladım ama oynayamadım’ diye konuştu.

Şimşek bir soru üzerine, Türkiye’nin en büyük oyun kahramanı Süper Can’a değinerek, ‘Süper Can geliyor. Geçende yapımcılarla bir araya geldik. Türkiye’de bu şekilde içeriğin geliştirilmesi, kahramanların yaratılması, bu türden içeriğin geliştirilmesi, çizgi filmlerin üretilmesi çok çok önemli. Çocuklarımızın kendi kahramanlarıyla, kendi kültürleriyle büyümeleri, onlardan esinlenmeleri ve ilham almaları kadar güzel bir şey yok. Ben Türk Telekom’u canı gönülden tebrik ediyorum. Süper Can hakikaten süper bir oyun karakteri. Muazzam popüler. Ben de takip ediyorum’ ifadelerini kullandı.

Bir çok firmayı Türkiye’ye çekmek için yoğun çaba harcadıklarını belirten Mehmet Şimşek, bu konuda bazı yasal düzenlemeler yapıldığını da ifade etti. Şimşek, ‘Onların önünü açmaya çalışıyoruz. Mesela HP burada üretim yapıp, birçok ülkeye ihracat yapacak. Hatta yasal düzenlemeler de yaptık. Bir şirket Türkiye’de ticari faaliyette bulunuyorsa, daha doğrusu bu faaliyetlerden bir gelir elde ediyorsa, bunun vergisini de burada ödemesi tabi ki doğal bir sonuçtur. Dolayısıyla burada yapılan uygulama tamamen o
çerçevededir. Diğer kısım konusunda yorum yapamayacağım. Daha doğrusu vergi mahremiyetini girdiği için şirketler adına yorum yapmak istemem’ açıklamasında bulundu.

Mehmet Şimşek, son olarak internette sansür tartışmalarına değinerek, şunları söyledi: ‘Hiçbir şekilde internette bir sansür olmayacak. Tam aksine, vatandaş istemezse normal şekilde kullanmaya devam edecek. Ama eğer çocukların için kaygılıysa çocuklar için bir filtre hizmeti istiyorsa o hizmet sunulacak o kadar. Yani internet eskisi gibi devam edecek hiçbir şey değişmeyecek. Hiçbir şekilde bir sınırlama kısıtlama olmayacak. Fakat maalesef en iyi niyetle geliştirilen birtakım uygulamalar ve hizmetler bazen istismar konusu olabiliyor ve bazen kasıtlı yapılıyor.’