Microsoft, Google, Facebook, Turkcell ve Superonline IPv6 deneyecek

Daha önce, IP adını verdiğimiz internetin sayısal adreslerinin sayısının giderek azaldığını ve eğer önlem alınmazsa tükeneceğini anlatan bir haber yapmıştık.  Bunun ardından Turkcell bu konuda hazırlık yaptığını söyledi, Vodafone bunun hemen ardından kendinin de hazır olduğunu belirtti.

Turkcell bir açıklama yaparak, Turkcell ve Superonline, 8 Haziran 2011 tarihinde gerçekleştirilecek Dünya IPv6 Günü’ne Türkiye’den katılım başvurusunu tamamlayarak etkinliğe katılacaklar listesine giren ilk Türk şirketleri olduğunu söyledi. Etkinliğe katılabilecekler listesinde şu anda Türkiye’den Turkcell ve Superonline’ın yanı sıra TÜBİTAK da yer alıyor. Dünya genelinde ilk kez düzenlenecek etkinlik çerçevesinde Turkcell’in yanı sıra Google, Facebook, Yahoo ve Microsoft gibi pek çok dünya devi, 24 saat boyunca internet sitelerindeki içeriklerini IPv6 üzerinden sunacaklar.

Dünya çapında internet ile ilgili eğitim, politika ve standartların oluşturulmasına liderlik eden Internet Society (www.isoc.org) tarafından düzenlenecek Dünya IPv6 Günü’nde, 24 saatlik bir “test sürüşü” ile yeni nesil internete geçişte yaşanabilecek potansiyel sorunları önceden tespit etmek ve geçişi mümkün olduğu kadar sorunsuz hale getirmek hedefleniyor.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Turkcell Şebeke Operasyonlarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İlter Terzioğlu, 8 Haziran’da Dünya IPv6 Günü’ne katılarak Turkcell’in resmi internet sitesi www.turkcell.com.tr ile Superonline’in resmi internet sitesi www.superonline.com‘u 24 saat boyunca IPv6 uyumlu olarak yeni nesil internet üzerinden erişilebilir hale getireceklerini ifade etti. Geçiş hazırlıkları sürecinde gerçekleştirilen ilk küresel etkinlik olması açısından büyük önem taşıdığını vurgulayan Terzioğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Dünya çapında teknoloji sektörünün lider kuruluşları yeni nesil internete geçiş çalışmalarına büyük bir hızla devam ediyor. Turkcell olarak biz de, grup şirketimiz Superonline ile birlikte, bu alanda ilklere imza atmanın gururunu yaşıyoruz. Daha önce Türkiye’de IPv6 çalışmalarındaki olgunluk düzeyimiz ile RIPE NCC’den 4 üzerinden 4 yıldız alan ilk iki Türk şirketi Turkcell ve Superonline olmuştu. Bu kez de Türkiye’den Dünya IPv6 Günü’ne katılan ilk şirketler yine biz olduk. Bizim dışımızda şu anda ülkemizden yalnızca bir kamu kuruluşu olan TÜBİTAK-ULAKBİM etkinliğe katılarak altyapısını IPv6 teknolojisine göre test edecek. Hedefimiz, Turkcell olarak dünyada yeni nesil interneti müşterilerine ilk ulaştıranlar arasında yer almak ve IPv6’ya geçişte müşterilerimizin zorluk yaşamadan çevrimiçi haberleşme süreçlerine aynen devam etmelerini sağlamak. IPv4 adresleri tükendiğinde bundan hiçbir Turkcell ve Superonline müşterisinin mağdur olmayacağını şimdiden gururla söyleyebiliriz.”