Milyarder ortak oldu dedikodusu RIM’i uçurdu

Milyarder ortak oldu dedikodusu RIM’i uçurdu

BlackBerry’nin üreticisi RIM’in hisselerinin bir kısmının milyarder Amerikalı yatırımcı Carl Icahn tarafından alındığına yönelik dedikodular şirketin hisselerine Wall Street’te yüde 6,32’lik bir değer kazandırdı. Icahn’ın şirketinden ya da menkul kıymetler borsasından söylentileri yalanlayan ya da doğrulayan herhangi bir açıklama henüz yapılmadı.

Analist Billy Kim ise söylentilerin henüz doğrulanmadığının altını çizerken RIM’in bireysel bir yatırımcı tarafından ilgileniliyor olunması ihtimalini gündeme getirdi. Bunlar RIM’in ikinci çeyrekte açıklanan kötü giden mali durumunu düzeltmeye yönelik yapılan, lobiler ile çıkartılan dedikodular mıdır bilinmez. Ancak şirketin uzun vadede bu gibi yöntemler ile paçayı kurtarması pek mümkün görünmüyor.
İkinci çeyrekte 11,9 milyon tane satılması hedeflenen BlackBerry satışının 10,6 milyonda, 700 bin beklenen PlayBooks’un ise 200 bin gibi daha da aşağıda bir noktada kalması sonrası ne yapıp edip toparlanıcı stratejiler bulunması şart.
Bu kötü gidişata rağmen şirketin ikinci başkanı Mike Lazaridis, olumlu havasını koruyarak zor bir dönem geçirdiklerini ancak 3. çeyrekte gözle görülür bir toparlanmanın yaşanacağının altını çizdi. Bekleyip göreceğiz.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş